ВестиУ Тимочкој Крајини се месо редовно контролише

У Тимочкој Крајини се месо редовно контролише

Лабораторија
Фото: Pixabay, илустрација

На подручју Тимочке Крајине годишње се прегледа око 3.000 узорака меса дивљих свиња. У 10 случајева се открије трихинелоза — заразна болест која може да се пренесе са животиња на људе. Ловачка удружења тврде да редовно узоркују месо. Индивидуални произвођачи домаћих свиња то ретко чине, кажу у Ветеринарском институту у Зајечару. Стручњаци апелују да се и њихово месо редовно прегледа.

Трихинелоза је заразна, болест животиња која се конзумирањем зараженог меса преноси и на људе. Ради се о врло озбиљној болести и зато стручњаци упозоравају да се обавезно пре конзумирања, уради тест на трихинелозу.

„Што се тиче домаћих свиња које се кољу на пољопривредним газдинствима, односно двориштима, право да вам кажем немамо јако велики одзив, тако да бих овим путем апеловао да се свака свиња која се закоље у домаћинству, односно ван кланице, прегледа у институту или другој установи”, каже ветеринар Данијел Богосављевић из Ветеринарског специјалистичког института у Зајечару.

Сваке године на подручју источне Србије открије се трихинелоза на десет узорака од 3000 прегледаних,али је то само показатељ да су прегледи меса обавезни. Ипак само један случај довољан је да угрози здравље животиња и људи.

„Kао што сам рекао, јако је ретка, треба водити рачуна, никако се не опуштати, јер знамо да се ради о веома опасној болести”, наглашава ветеринар Данијел Богосављевић.

Преглед узорака меса од домаћих свиња кошта 480 динара, а преглед меса дивљих свиња је бесплатан. Трихинелозе код људи нема на подручју зајечарског и борског округа, али је превентива неопходна.

На овој територији се спроводе и све мере да би се предупредиле и друге заразне болести код животиња. Вакцинише се сваке године 40 хиљада говеда и 50 хиљада свиња. Редовно се контролише и промет намирница животињског порекла из суседне Румуније и Бугарске где је прошле године било случајева свињске куге. Таквим мерама, спречено је ширење болести из суседних земаља.

„Институт учествује у отклањању споредних производа животињског порекла, који се одузимају на граничним прелазима, а који, искуства су показала, представљају главни разлог, преноса болести из једне земље у другу”, наводи Милијана Нешковић епизоотиолог у зајечарском Институту за ветерину.

У институту за ветерину, редовно се контролише храна животињског порекла, али и сточна храна.

 

Извор: rts.rs

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,863ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб