У просторијама Дома културе у Шљивару, код Зајечара, одржана је трибина Пољопривредне саветодавне стручне службе „Агрознање“ на тему прераде воћа и удруживања, а овом приликом постављена је и сушара за воће која је набављена средствима од субвенција локалне самоуправе.
Са мештанима Шљивара разговарали су градоначелник Зајечара Бошко Ничић, градска већница задужена за пољопривреду Весна Станковић, а присутнима се обратио и председник Удружења “Зајечарско воће” Миодраг Стошић.
Удружење воћара “Зајечарско воће” помоћ локалне самоуправе пољопривредницима искористило је за куповину сушаре, а Друштво пчелара “Тимок” набавило је пет уређаја за мерење садржаја воде у меду. За ове намене издвојена је 421 хиљада динара. Сушара капацитета 250 килогарма постављена је у Дому културе у Шљивару, а вредност је 300 хиљада динара.
„Ова сушара биће припремљена за наредну годину, сада са овом сушаром можемо да размишљамо даље о припреми и преради воћа, јер смо до сада размишљали само коме ћемо воће да предамо. Сушара коју смо добили по конкурсу града Зајечара капацитета је 250 килогарма и веома је значајна за нас. Захваљујем се овом приликом градоначелнику Бошку Ничићу и Весни Станковић који су имали слуха за нас воћаре и помогли нам да прераду воћа подигнемо на виши ниво“ казао је Миодраг Стошић, председник Удружења “Зајечарско воће”.
Удружење воћара “Зајечарско воће” има тридесетак чланова, а последњих година у Шљивару се све више сади како коштичаво, тако и јабучасто воће.
Циљ је да се људи удружују и да се производи од пољопривреде прерађују, како би и зарада била већа, поручили су градоначелник Зајечара Бошко Ничић и градска већница задужена за пољопривреду Весна Станковић.
„Ово је први пут да неко удружење на територији града Зајечара користи средства за куповину опреме. Зато смо се и окупили овде да бисмо акценат ставили на то колико је то важно и да некако подстакнемо и остале пољопривредне произвођаче да се удружују и да на овај начин повећају вредност свог производа. Од неке сировине на овај начин добићемо полуготове или готове производе са неком вишом ценом. Тренутно нам је најслабија грана сточарства, ту немамо удружења, те позивам овом приликом сточаре да направе удружење и да искористе бенефите. Поред тога, водимо и пољопривредне произвођаче на сајмове, ево већ 30. новембра идемо на Сајам етно хране у Београду и водимо четири произвођача који имају полуготове производе, алкохолна пића, пекмезе, цеђена уља, производе од лешника, мед и све су то примери како локална самоуправа подржава произвођаче“ рекла је Весна Станковић, градска већница задужена за пољопривреду.
„Захваљујући програмима које је осмислила наша екипа у Градској управи која се бави пољопривредом и Удружењу ‘Зајечарско воће’ можемо да видимо један прави пример како могу да се искористе субвенције локалне самоуправе. Ово је само један мали пример онога што имамо у плану, а то је да свако село специјализујемо за производњу неког одређеног финалног производа. Надам се да ће оваквих сушара у Шљивару бити још више и да ће бити довољно количине воћа које ће се сушити и да кренемо у куповину и машина за откоштавање и за паковање производа. Такође, сматрам да ово село заслужује да има један леп савремени Дом културе, јер је овај овде годинама пропадао јер имовински односи нису решени, на путу смо да то решимо и да у склопу тога саградимо и просторије. Ускоро ћемо са ‘Путевима Србије’ да видимо да средимо и остатак овог пута од уласка у село до изласка, то није мало, вредност је преко 80 милиона динара, али ако смо могли да обезбедимо средства за 5,8 километара пута од Салашке петље до Брусника, мислим да ћемо лако обезбедити и за ову краћу деоницу“ нагласио је градоначелник Зајечара Бошко Ничић.
У Зајечару ће до краја године бити завршен конкурс за набавку нове прикључне механизације и опреме за пољопривреду и конкурси за набавку садница воћа и за регресирање осигурања у пољопривреди.