У Слатини код Бора одржан је јубиларни 30. „Сабор игре”, који је окупио српску културну ризницу кроз разноликост игре, песме, ношње и фолклора.
Овогодишњи учесници су: КУД „Бранко Миљковић” из Гаџиног Хана, КУД „Младост” из Породина (општина Жабари), КУД „Бранислав Нушић” из Скобаља (град Смедерево), КУД „Др Раша Лазаревић” из Живице (град Пожаревац), КУД „Радост” из Београда и ЦНКН „Корени” из Зајечара.
„Хвала свима који су нам изашли у сусрет и помогли да се организује Сабор, свим градским предузећима и компанији ’ZiJin’”, рекао је Војкан Павловић, председник Савета МЗ Слатина.
„Сабор игре” у Слатини свечано је отворио први човек града Бора Александар Миликић.
„За нас је увек битно очување културе и традиције у Бору, нарочито влашке културе. Увек истичем да млади људи треба да се баве очувањем културе и традиције, јер чување корена, ношњи, обичаја, чувамо идентитет једног народа. Бор је град 21 нације и све је то огледало колико се на подручју града Бора улаже у културу”, нагласио је Миликић.
Компанија „Serbia ZiJin Mining” финансијски је помогла организацију „Сабора игре” у Слатини и тако још једном показала друштвено одговорно пословање.
„Изузетно нам је драго што Месна заједница Слатина и мештани овог борског села овај велики верски празник обележавају традиционалним ’Сабором игре’ и изложбом пчеларске опреме, а посебно нам је драго што компанија има прилику да своје друштвено одговорно пословање представи управо помажући организацију догађаја којима се традиционалне културне вредности и обичаји чувају од заборава. Драго нам је што је 10. Изложба пчелиње опреме окупила велики број излагача из земље и иностранства, а посебно нам је драго што је ’Сабор игре’ и овог пута изузетно посећен и што се село Слатина показало као изузетан домаћин. Ми ћемо, наравно, наставити да помажемо организацију овог догађаја, за који смо ове године издвојили више од милион динара, али и да улажемо у развој инфраструктуре, образовања, спорта, али и у све друге области развоја и у борским селима као и у граду”, рекао је Jen Minghui, заменик генералног директора компаније „Serbia ZiJin Mining”.
Стручни жири наградио је најуспешније солисте, инструменталисте, здравичара, најбољи изворни фолклор, фолклор у кореографији, а изабрана је и лепотица Сабора.
Награде су додељене у следећим категоријама: најбољи здравичар: Михајло Пешић; најбољи вокални солиста: Нина Николић; најбољи соло инструменталиста: Слободан Димитријевић; најбољи изворни фолклор: КУД „Бранко Миљковић” Гаџин Хан; најбољи фолклор у кореографији: КУД „Радост” Београд; свеукупни победник Сабора: „Др Раша Лазаревић” Живице. За лепотицу Сабора изабрана је Јелена Николић, прва пратиља је Софија Јанковић, а друга пратиља је Андреа Николић.
Након завршетка програма, публика је уживала у наступу трубачког оркестра „Данијела”.
„Сабор игре” у Слатини одржан је у склопу „Борског културног лета”, а ове године за грађане Бора приређен је велики број културних садржаја.
„’Борско културно лето’ протекло је у очувању материјалне и нематеријалне културне баштине. Имали смо месец дана дружења са нашом најмлађом публиком, а за њих смо приредили дечије позоришне представе. Имали смо и две традиционалне радионице: Школу дувачких инструмената и етно радионица. Мислим да су наши суграђани задовољни. Очекује нас Фестивал Влашке изворне песме, као и још неки фестивали у сеоским срединама”, казао је Даниел Чорболоковић, директор Установе „Центар за културу града Бора”.
Током минулих година кроз „Сабор игре” у Слатини продефиловало је више од стотину група из земље, али и иностранства, те је ова манифестација стекла статус међународне. Сабораши, пуне три деценије на најбољи могући начин презентују непоновљиву и богату баштину свог краја.
Покровитељ манифестације био је Град Бор, а организатори Сабора Установа „Центар за културу града Бора”, Месна заједница Слатина и КУД „Бранко Олар” из Слатине.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Бора. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.