Тимочка КрајинаЗајечарУ Народном музеју у Зајечару одржана комеморација песнику Адаму Пуслојићу

У Народном музеју у Зајечару одржана комеморација песнику Адаму Пуслојићу

У Народном музеју у Зајечару одржана комеморација песнику Адаму Пуслојићу

У Народном музеју у Зајечару одржана је комеморација песнику Адаму Пуслојићу, који је преминуо 31. децембра 2022. у 79. години.

У Народном музеју у Зајечару одржана комеморација песнику Адаму Пуслојићу

Комеморацији су присуствовали градоначелник Зајечара Бошко Ничић, представници локалне самоуправе, директори културних установа у Зајечару, као и поштоваоци лика и дела Адама Пуслојића.

У Народном музеју у Зајечару одржана комеморација песнику Адаму Пуслојићу

Комеморација је почела одавањем поште минутом ћутања овом великану у књижевности.

Владимир Ђуричић – директор установе Народно позориште Тимочке Крајине – Центар за културу „Зоран Радмиловић”

„Адам је био једна величина и сигурно је имао и ближе сараднике и пријатеље од нас, али овим желимо да му одамо почаст. Могу да изразим своју захвалност, зато што сам имао прилике са њим да деценијама сарађујем на разним пројектима. Сарађивали смо од ’Мокрањчевих дана’ преко много других манифестација. Он је један од последњих тих аутентичних великана источне Србије. Пре пар година на ’Данима Зорана Радмиловића’ организовали смо вече посвећено Адаму Пуслојићу”, истакао је Владимир Ђуричић, директор зајечарског позоришта.

Властимир Младеновић – уредник „Развитка”

„Адам Пуслојић и ја смо друговали више од четири деценије, био је веома активан, али и везан за Тимочку Крајину. Много је учинио за наш крај и прославио Тимочку Крајину. Он је много учинио и за књижевност. Прве његове песме прочитао сам у ’Развитку’. Веома је заслужан за културу источне Србије”, рекао је, између осталог, Властимир Младеновић, уредник „Развитка”.

Драгољуб Фируловић Џо – сликар и песник

„Није случајно што је прва комеморација овде у Зајечару, јер су и његове прве песме објављене овде. Он је идејни покретач великих имена српске културе и Удружења ’Крајински круг’ који је окупио велика имена. Он је настојао да доведе велика имена овде и да нас са њима упозна. Знао је да погледа и прочита дела и оног ко је почео са једном или две песме”, казао је Драгољуб Фируловић Џо, сликар и песник.

Бора Димитријевић

„Изгубили смо многе великане и на крају Адама. Адама од Крајине. Није важно где смо били, није важно која је била прилика, увек смо могли да се ослонимо на Адама и на његову моћ, иза које стоји квалитет”, каже Бора Димитријевић.

У Народном музеју у Зајечару одржана комеморација песнику Адаму Пуслојићу

Пуслојић је рођен 11. марта 1943. године, у селу Кобишница, код Неготина. Прву збирку песама „Постоји земља” Адам Пуслојић објавио је 1967. године. Био је дугогодишњи члан Удружења књижевника Србије, као и Удружења књижевних преводилаца Србије, Српског ПЕН – центра и почасни члан Академије Румуније. Такође, објавио је и збирке „Падам ка небу” (1970), „Идем смрти на подшишавање” (1972), „Негледуш” (1973), „Религија пса” (1974).

У Народном музеју у Зајечару одржана комеморација песнику Адаму Пуслојићу

Пуслојић је објавио неколико књига песама на румунском језику, као и бројне преводе са румунског и руског језика. По­е­зи­ја Пу­сло­ји­ћа об­ја­вље­на је у ви­ше од двадесет антоло­ги­ја у зе­мљи и све­ту, а превођен је у Ру­му­ни­ји, Ита­ли­ји, Ма­ке­до­ни­ји, Францу­ској, Руси­ји, Не­мач­кој, Бу­гар­ској, Ма­ђар­ској, Ма­ле­зи­ји, Бе­ло­ру­си­ји, Молдави­ји.

Адам Пуслојић сахрањен је у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,858ПратилацаЛајкуј
4,539ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб