У Бору је одржана седница Националног савета Влаха, на којој је донета Oдлука о званичној употреби влашког језика и писма.
Одлуци је претходило испуњавање свих законских критеријума за стандардизацију и употребу језика, у образовању и у пракси.
Седници је присуствовао и градоначелник Бора Александар Миликић, који је овом приликом истакао да је ово показатељ да Република Србија врло директно води рачуна о свим народима који живе на њеним просторима.
„Честитам свим људима који су радили на овом послу. Бор је право место где је одлука и требала бити донета јер овде живи највећи број људи који су се, у посебном бирачком списку, изјаснили као Власи. Ово је показатељ да Република Србија врло директно води рачуна о свим народима који живе на њеним просторима. Ово је победа једног народа, једне државе, победа истока Србије. Показујемо на прави начин колико смо спремни да поштујемо културу, традицију, језик и писмо сваког народа који живи на нашој територији”, рекао је Миликић.
Влашки језик имаће два писма, ћирилично и латинично. У школама влашки језик је још на нивоу изборне наставе.
„Приступањем овом послу, Национални савет Влаха 2012. године усвојио је влашко писмо – ћирилично и латинично. Национални савет је 2016. године донео одлуку о стандардизацији влашког језика. Поред влашког писма, постоји и граматика влашког језика, постоји и влашко-српски речник, а постоје и издања на влашком језику. До сада имамо званично 74 издања на влашком језику, а имамо и уџбенике на влашком језику. Овим смо показали да смо мултиетничка држава и да смо демократска држава која поштује све европске норме и повеље Уједињених нација о слободи говора и изражавања”, казао је Новица Јаношевић, председник Националног савета Влаха.
„Упућен је апел припадницима Влашке заједнице да се на попису који траје изјасне као Власи и искористе своје право и да кажу да им је национални језик влашки језик”, поручио је Радиша Драгојевић, председник ИО Националног савета Влаха.
„Веома ми је драго што сам био део тима и што смо усвојили одлуку о стандардизацији Влашког језика и писма. Ми Власи волимо нашу земљу Србију и своја права желимо да остварујемо само и искључиво преко институција”, рекао је Јанко Николић, председник Влашке странке Неготин и члан Удружења „Гергина” из Неготина.
У говору га званично користи близу 40 хиљада грађана Србије, а према подацима са последњег пописа становништва, евидентирано је више од 35 хиљада припадника влашке заједнице у 20 општина и градова источне Србије и једној банатској општини.