Фестивал влашке изворне песме који негује и чува од заборава аутентичне влашке песме одржан је по 18. пут у организацији Установе „Центар за културу града Бора”.
Такмичари су се надметали у две категорије, соло песма без музичке пратње и соло песма са музичком пратњом, рекао је Даниел Чорболоковић, директор Центра за културу.
„На Фестивалу ове године имамо дванаест учесника. Оно што је карактеристично јесте то да онај ко једном дође на овај Фестивал, увек се враћа. На овогодишњем Фестивалу имамо госте из Инђије, Банатског Новог Села, Кучева, Петровца на Млави, Неготина и домаћина Бора”, рекао је Чорболоковић.
Фестивал је од великог значаја за град Бор и целу источну Србију. Фестивал је свечано отворио заменик градоначелника Бора Миливоје Јаношевић.
„Министарство културе и град Бор чине све напоре да овај део влашког народа, традиција, песма, игра и језик опстану без обзира на све. Учинићемо све да и друге националне мањине које живе на овим просторима добију своје место. Ово је показатељ да Власи могу, смеју и имају право да се диче својом културом и традицијом. Бор је мултиетничка средина и ми смо увек били и бићемо отвореног срца. Такође, Власи од недавно имају и своје писмо и прва књижевна издања”, нагласио је Јаношевић.
Трочлани жири у саставу Драгана Маринковић, Светлана Азањац и Александра Тодоровић Рашковић, одлучио је да је најуспешнија у извођењу соло песме без музичке пратње била је Зорица Дудејић, која је аутоматски добила право учешћа на престижном Сабору народног стваралаштва у Тополи наредне године.
Соло песму са музичком пратњом најбоље је отпевао Саша Дражиловић.
„Фестивал има за циљ очување влашког изворног стваралаштва. Ове године имали смо две стране, старије извођаче од којих млађе генерације треба да уче, али имали смо и млађе нараштаје од којих заправо зависи очување влашког изворног стваралаштва. Фестивал је веома интересантан јер можете видети извођаче из нашег краја, али и из других делова Србије који негују влашку народну песму. Жири је имао тежак задатак, али надам се да смо успели да остваримо заједнички циљ, а то је да наша влашка музика живи и наставља да живи”, каже Александра Тодоровић Рашковић, магистар етномузикологије и члан жирија.
Гост овогодишњег Фестивала била је етно група „Мариника” из Неготина.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Бора. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.