На платоу Дома културе у Бору организована је прослава Кинеске Нове године, а овом приликом приређен је богат програм и ватромет.
Поводом почетка прославе Кинеске Нове године, Борани су овог пута имали прилику да упознају само део богате кинеске културе и традиције, а присутни су могли да уживају у Игри лава.
Грађанима су се овом приликом обратили градоначелник Бора Александар Миликић, економски саветник Амбасаде НР Кине у Републици Србији Liu Kai и директор Института „Појас и пут” у Србији Бојан Лалић.
„Град Бор је град 21 нације и годинама негујемо српску, влашку, словеначку, мађарску и све остале културе и традиције народа који овде живе. Сада имамо нове пријатеље и суграђане из Народне Републике Кине. Србија и НР Кина годинама уназад су показале да гаје велико пријатељство и кроз историју смо учили једни о другима. Битно је да културу и традицију кинеског народа приближимо грађанима Бора. Надам се да ћемо у наредном периоду имати више оваквих догађаја, где ћемо имати прилику да се дружимо, да упознајемо једни друге и покажемо колико се ценимо. Живела НР Кина, живела Србија, живео Бор!”, истакао је градоначелник Бора Александар Миликић.
„Кинеска Нова година постала је веома важна културна манифестација у Србији. Прослава Кинеске Нове године у Србији представља одраз челичног пријатељства између наша два народа. Захваљујем се Републици Србији, граду Бору и другим организаторима и спонзорима на помоћи да се ово организује. Овогодишња манифестација је знатно садржајнија него претходне године. Радујемо се просперитету и развоју нашег света у миру и хармонији. Желим свима вама срећну Кинеску Нову годину! Живело челично пријатељство Србије и Кине!”, поручио је Liu Kai, економски саветник Амбасаде НР Кине у Републици Србији.
„Ми ћемо сигурно организовати још неколико догађаја у Бору, како бисмо приближили иницијативу ’Појас и пут’. Иницијатива ’Појас и пут’ обухвата 149 земаља света, а свака од тих земаља је део колорита који желимо да представимо. Ми смо се ове године одлучили да представимо само неколико земаља кроз Караван пријатељства. Управо је зато и основан Институт за ’Појас и пут’, како бисмо се повезали економски, културно, политички”, рекао је Бојан Лалић, директор Института „Појас и пут”.
Такође, грађани су учествовали у хуманитарној акцији и куповином ваучера по цени од 200 динара могли су да пробају специјалитете италијанске, грчке, српске и кинеске кухиње. Сав прикупљени приход на Каравану пријатељства на Појасу и путу биће дониран Дечијем одељењу Опште болнице Бор.
Прославу Кинеске Нове године увеличао је и спектакуларни вишеминутни ватромет у центру Бора.
Сви садржаји и припремљени програм осликавају пријатељство народа Народне Републике Кине и Републике Србије у традиционалном обележавању Кинеске Нове године, али поред тога, свим посетиоцима приближава идеју и свеобухватни приступ великој иницијативи „Појас и пут”, представљањем података и чињеница о реализацији иницијативе.
Град Бор један је од пет градова у Србији у коме је обележена Кинеска Нова година, а коју су организовали Влада Републике Србије, Амбасада НР Кине у Београду и Институт за „Појас и пут”.
Кинеска Нова 2023. година биће у знаку зеца. Датум прославе Кинеске Нове године мења се сваке године, јер се датум рачуна по лунарном календару тј. зависи од положаја месеца. Славље се увек одржава између 21. јануара и 20. фебруара. Прослава траје 16 дана.