Тимочки омладински центар (ТОЦ) и Центар за високе економске студије (ЦЕВЕС) данас, 17. децембра организију онлајн предавање на тему „Има ли места за културну баштину у циљевима одрживог развоја?”.
Циљ вебинара је да скрене пажњу на тему очувања и заштите културне баштине, као и повезаност ове теме са циљевима одрживог развоја и агенде 2030, те да окупи значајне друштвене актере, институције и организације, али и младе и заинтересоване грађане и подстакне их на дијалог о овој важној теми.
„Жеља нам је да првенствено са младима, али и представницима институција и организација разговарамо на ову важну тему”, поручују организатори.
Теме које ће бити обухваћене су: „Како културну баштину учинити, пре свега, партиципативном, а онда и одрживом? Како је ставити у савремени контекст?”, „Како повезати баштине, музеје, архиве са едукативним установама?”, „Проблем експлоатисања споменика културе од стране приватног сектора који не улажу у одржавање споменика”, „Културни туризам”, „Заштита и презентација нашег културног наслеђа, као четврти стуб одрживог развоја”, „Ковид криза и изазови у култури који нас чекају након њеног завршетка”, „Законска регулатива, нематеријално културно наслеђе и његово очување на националном нивоу”, „Иде ли култура, као јавна вредност, ка томе да постане роба на тржишту?” и „Израда националне стратегије у области културе и одрживи развој”.
Модератор вебинара је Милош Миловановић – продуцент/презентер телевизије „N1”, а панелисти проф. др Милена Драгићевић Шешић – редовна професорка Факултета драмских уметности у Београду и Бора Димитријевић – председник Националног комитета за нематеријално културно наслеђе.
Почетак вебинара је предвиђен за 11:00 сати.
Вебинар „Има ли места за културну баштину у циљевима одрживог развоја?” реализује се у оквиру пројекта „Одрживи развој за све” који подржавају владе Швајцарске и Немачке, а имплементира Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Партнери на пројекту су Фондација „Ana and Vlade Divac”, Центар за високе економске студије, Београдска отворена школа, Фондација центар за демократију, Тимочки омладински центар и Београдски фонд за политичку изузетност.
Пројекат „Одрживи развој за све” подразумева успостављање платформе за општедруштвени дијалог међу најзначајнијим недржавним актерима у Србији, попут цивилног друштва, корпоративног сектора, академске и истраживачке заједнице, професионалних удружења, медија и грађана, о усклађивању развојних приоритета Србије са циљевима садржаним у агенди за одрживи развој 2030.
Овај wебинар односи се на SDG 11 – Одрживи градови и заједнице.
Више о вебинару и самој пријави можете погледати на овом линку.