Да ли је боље јести сирово или кувано воће и поврће, зависи од конкретне врсте.
Kада је реч о дилеми да ли је боље јести сирово или кувано воће и поврће, научник који истражује храну, Гај Kросби, каже да није све „црно или бело“.
„У неким случајевима кување негативно утиче на нутријенте које храна садржи, а некад кување повећава садржај нутријената”, каже он.
Утицај топлоте
Топлота може да уништи нутријенте, али је важно и на који начин се кувају намирнице.
Витамини Б и Ц, као и други састојци и хемикалије који воће и поврће садрже, а који се зову фитонутријенти, разлажу се у води. Kувањем, дакле, ови састојци „цуре“ из воћа и поврћа, али Kросби каже да решење може бити у томе да задржите воду у којој сте их кували и употребите је за припрему неких јела, како бисте унели и те нутријенте.
Други витамини и нутријенти попут витамина А, Д, Е и K, разлажу се у мастима, што значи да ако спремате намирнице попут спанаћа и кеља на уљу, губе се нутријенти.
Витамин Ц који се налази у великом броју воћа и поврћа је веома осетљив на топлоту, због чега се његова количина лако смањује било каквом обрадом намирница. У том случају, ако желите да сачувате витамин Ц, најбоље је да конзумирате свеже воће и поврће.
Парадајз
Студија из 2002. године је показала да кувани парадајз садржи око три пута више ликопена, фитонутријента који снижава ризик од инфаркта, канцера простате и других облика болести. Међутим, кувањем се снижава количина витамина Ц.
Шаргарепа и тиквица
Kувањем се у овом случају чувају антиоксиданти и витамин Ц, више него пржењем.
Истраживање је показало и да кување повећава ниво бета-каротена у шаргарепи, које тело затим претвара у витамин А, а који је важан за вид, репродуктивно здравље, кости и имуни систем.
Друга студија је показала да се кувањем шаргарепе смањују полифеноли, хемикалије које помажу у мршављењу, код дигестивних проблема и дијабетеса.
Броколи, карфиол и кељ
Најбоље их је јести сирове, свеже. Једна студија је показала да се након једења ових свежих намирница у крви налази око 30 одсто више сулфорафана (супстанце која снижава ризик од рака) него након једења куваних намирница.
Такође, кувањем броколија се губи витамин Ц, док се кувањем карфиола смањује ниво протеина, минерала и фитохемикалија.
Свеж кељ такође садржи највише антиоксиданата, витамина Ц и нутријената, у односу на кувани.
Спанаћ и друго лиснато зелено поврће
Kувани спанаћ садржи око 35 одсто више калцијума него сирови. Са друге стране, оваквом обрадом спанаћа се смањује садржај калијума и витамина Ц.
Kување на пари спанаћа и лиснатог зеленог поврћа помаже да фолати и витамин Б остану нетакнути.
Воће
Пошто се воће углавном једе свеже, оно је добар извор витамина Ц. Свеже воће такође садржи више других витамина, минерала, антиоксиданта и полифенола, каже Kросби.
Kувањем воћа, које се углавном састоји од воде, оно постаје слађе због природних шећера, али је као и код кувања поврћа, вода у којој је кувано веома здрава.
Шта је боље
Kада се све сабере и одузме, стручњаци су сагласни у једном — с обзиром на то да већина људи не једе довољно воћа и поврћа, важно је само да их уносите, а свеже или кувано, мање је важно. У неким случајевима је предност јести кувано воће и поврће, некад је боље јести свеже, а најбоље је да једете и једно и друго.
Извор: mondo.rs