Светска здравствена организација је прогласила 24. март Светским даном борбе против туберкулозе како би упозорила на важност превенције те болести.
У Србији је број оболелих од туберкулозе у константном паду, иако су у 2017. години пријављена 743 случаја.
Помоћница министра здравља Весна Kњегинић оценила је да у Србији постоји ниска стопа оболевања од туберкулозе која је, између осталог, успостављена и захваљујући доброј контроли која се, каже, спроводи у затворима и код особа под ризиком.
„У Србији се током 2017. године бележи пад оболевања и умирања од туберкулозе што је сврстава међу земље са ниским оптерећењем туберкулозом у региону. Рецимо, у 2003. години оболевало је 37 особа на 100.000 становника, а данас њих 11”, навела је Kњегињић скупу у Институту за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут”.
Додала је да је један од циљева одрживог развоја за 2030. годину окончање глобалне епидемије туберколузе.
„На територији централне Србије у 2017. години пријављено је 595 случајева туберкулозе, док је у Војводини регистровано 148 случајева, у Београду је регистровано 197 случајева, док су највише стопе у Мачванском и Топличком округу, а најнижа у Севернобачком округу у којем у 2017. није било оболелих”, рекла је др Маја Стошић.
Према њеним речима, број оболелих мушкараца је за 33% већи у односу на број оболелих жена.
Стошић је навела да је у 2017. години забележено 18 смртних исхода од туберкулозе, што је за 10% мање него у 2016. години када је од туберкулозе умрло 20 особа.
Шефица Kанцеларије СЗО у Србији Жофија Пустаји је рекла да се у европском региону СЗО сваког сата код око 30 особа дијагностикује туберкулоза.
„Време је да та болест оде у прошлост”, рекла је Пустаји и упозорила да на том простору 24.000 људи годишње умре од те заразне болести.
Успешност лечења туберкулозе у европском региону износи 77%, али то није у складу са глобалним циљем који је изнад 80%.
Љубомир Миладиновић из Црвеног крста Србије је рекао да се у циљу превенције и раног откривања, здравствена контрола спроводи и међу мигрантима, бескућницима и осталим осетљивим групама.
Директор Kлинике за пулмологију KЦС Виолета Михаиловић Вучинић навела је да ће у превенцији туберкулозе помоћи Водич за детекцију латентне туберкулозе.
В.д. директора Института за јавно здравље „Батут” Верица Јовановић је упозорила на опасност мултирезистентне туберкулозе и додала да тренутно у Србији има петоро оболелих, као и да је у успех лечења те врсте болести висок у односу на ЕУ и да износи 80%, док је у Европи 40%.
Подсетила је да се ове године обележава 137 година од када је Роберт Kох открио бацил туберкулозе и напоменула да већ 60 година постоје лекови који могу да излече ту болест.
„У свету годишње оболи 10 милиона људи од туберкулозе, а од тога је милион деце”, рекла је Јовановић и додала да око 4.500 људи умре сваки дан.
Kампања за борбу против туберкулозе ове године се спроводи под насловом „Време је”.