Ове године навршава се седам и по деценија од утемељења Историјског архива „Тимочка Крајина” у Зајечару, а поводом тога, организована је свечана академија, као и пријем у Градској управи Зајечар.
Најпре је у кабинету градоначелника Зајечара организован пријем за државног секретара Министарства културе Републике Србије Миодрага Ивановића, директора Државног архива Србије др Мирослава Перишића, др Бојана Стојнића директора Архива Републике Српске и за Велибора Тодорова, директора Историјског архива „Тимочка Крајина” Зајечар.
Након тога, приређена јесвечана академија поводом 75 година постојања Архива, у Народном позоришту „Зоран Радмиловић” у Зајечару.
Присутнима се обратио државни секретар у Министарству културе и информисања Миодраг Ивановић, истакавши значај Историјског архива „Тимочка Крајина”.
„Ово је велики јубилеј, не само за Тимочку Крајину, већ и за Србију у целини, јер се у Архиву налази велики број фондова о коме се старају запослени. Све то има велику националну вредност и значај. Довољно је само споменути Николу Пашића и Ђорђа Генчића и знати колики су значај имале ове личности за новију историју Србије. За ових седам и по деценија, Историјски архив ’Тимочка Крајина’ прешао је пут од срезског архивског средишта до најдинамичније архивске установе у Србији. Сам поглед на издавачку делатност и изложбе којима се представља делатност Архива, указује на значај архивске грађе стручној и широј јавности”, поручио је Ивановић.
Градоначелник Зајечара Бошко Ничић нагласио је да и поред тешких времена, локална самоуправа је увек настојала да подржи рад Архива.
„Архив у Зајечару је чувар наше историјске и архивске грађе читаве Тимочке Крајине. У Архиву је све оно вредно што смо сачували и што треба да сачувамо, како би то могле да користе многе генерације после нас. Прошли смо кроз разне периоде. Било је периода када смо се борили да стање у Архиву буде што боље. Радимо на новом простору депоа и верујем да ће нам многи у томе помоћи, и Министарство и моје колеге из осталих локалних самоуправа. Циљ нам је да Архив подигнемо на виши ниво и презентујемо кроз књиге и брошуре. Период који је пред нама биће још бољи и још успешнији, јер то све радимо за генерације које долазе”, истакао је Ничић.
Директор Државног архива Србије др Мирослав Перишић казао је да историју, догађаје, културу не смемо заборавити и да зато постоје архиви како би сачували идентитет једног народа.
„Град Зајечар и те како има богату историју и то се види на сваком кораку. Када желим да нагласим значај Архива и архивске грађе често кажем да то нису само папири, већ животи људи. С обзиром, да нам се некуд из света поручује да историја није важна, архивска грађа има још већи значај. Не можемо и не смемо да останемо без памћења и без доказа да постојимо као држава, као народ, као култура, као појединци… Зато и овај Архив, није само Архив Зајечара, већ је ово Архив свих нас. Архиви су идентитетске установе”, рекао је Перишић.
Директор Историјског архива „Тимочка Крајина” у Зајечару Велибор Тодоров подсетио је да је ову установу одликују прецизност и педантност у раду. Тодоров се уједно и захвалио свима који су помогли рад Архива у Зајечару.
„Архив је темељ постојања овог града и његових грађана. У наредном периоду нам следи да одредимо даље правце кретања архивске делатности у овом новом информатичком веку. На овај начин желимо да кажемо једно велико хвала свима који су помогли да очувамо имиџ Зајечару као културном центру источне Србије. Архив је данас модерна културна институција, са изузетним радним условима и добро опремљен кадровски и технички како би одговорио на сваки изазов савремене архивистике. Прецизност, педантност, темељно образовање и култура историјске свести јесу постулати на којима данас почива рад у Историјском архиву ’Тимочка Крајина’”, каже Тодоров.
Директор Државног архива у Видину Светлана Крстева захвалила се директору Историјског архива „Тимочка Крајина” Велибору Тодорову на великом пријатељству и сарадњи коју ове две установе имају дуги низ година.
„Желим вам успех и просперитет и у наредном периоду и да наша сарадња потраје још дуго”, рекла је Крстева.
Такође, пријатељима и сарадницима Историјског архива „Тимочка Крајина” у Зајечару, уручене су награде и признања, приређен је уметнички програм, а приказан је и филм о раду ове установе.