Град Зајечар је у оквиру реализације Програма мера за развој пољопривреде у 2019. години организовао студијско путовање пољопривредних произвођача из зајечарских села у Словенију.
Представници свих сеоских месних заједница на територији града Зајечара, пољопривредни произвођачи, делегација града Зајечара, представници РАРИС-а, Туристичке организације, као и Одељења за заштиту животне средине били су учесници студијског путовања у Словенију.
Током обиласка општине Тржич делегација града Зајечара посетила је еколошку фарму, депонију и сабирни центар Kовор, а затим је организована и посета ултрафилтрацији „Жегнан студенац” и централном постројењу за пречишћавање воде.
У наставку боравка у Словенији Зајечарци су посетили општину Медводе и присуствовали презентацији пољопривредне задруге у том месту. Том приликом организован је и обилазак ушћа реке Соре и Саве и система за пречишћавање воде. Зајечарски пољопривредници имали су прилику да присуствују и презентацији продаје млека преко млекомата, да обиђу поједина пољопривредна и еколошка газдинства.
Велики значај овог студијског путовања истиче и Јасмина Стевић Јовић, шеф Kанцеларије за заштиту животне стредине при Одељењу за урбанизам, грађевинске комуналне и стамбене послове Градске управе у Зајечару.
— Ово студијско путовање нам је дало добру прилику да видимо како је у општини Тржич реализован Центар за сакупљање отпада, а то је место где грађани могу довозити свој кабасти и други отпад из домаћинства, а који се не може и не треба одлагати у контејнере комуналног отпада, као што је намештај, бела техника, отпадна уља. То је законска обавеза и Републике Србије и локланих самоуправа, па и Града Зајечара — рекла је овом приликом Јасмина Стевић Јовић.
Бошко Ничић градоначелник Зајечара изразио је задовољство што је сарадња са општином Тржич поново успостављена.
— Нисам овде први пут, ми смо имали одличну сарадњу, која је на жалост прекинута. Након четири године, сада је коначно обновљена, и ја сам изненађен колико су овде напредовали, и драго ми је да наши људи који су дошли овде на студијско путовање, имају прилику да виде како су они организовани, и како су захваљујући другачијем мишљењу, схватању, солидарношћу успели све ово, заједно. Они су успели да створе да нигде немате отпад. Постројења за прераду отпада су само крајни производ свести да отпад треба сакупити, прерадити и да је то заправо сировина, и да није ђубре које треба бацити. Имамо прилику да видимо шта је то еколошка кметија, да није чудо то направити, а да су приходи знатно већи. Та искуства ће бити знатно корисна да се пренесу, и ову срадању ћемо наставити. Најважније да наши млади људи почну да циркулишу, да обновимо сарадњу у области културе, спорта — рекао је Ничић.
Извор: zajecar.info