ВестиСрпска православна црква прославља данас Светог Саву

Српска православна црква прославља данас Светог Саву

Свети Сава

Српска православна црква и верници прослављају 27. јануара Светог Саву, који се сматра највећим српским светитељем.

Свети Сава је био први архиепископ аутокефалне Српске православне цркве. Рођен је као Растко Немањић, најмлађи син Стефана Немање, и брат краљева Вукана и Стефана Првовенчаног.

Манастир Хиландар подигао је са својим оцем, који када се замонашио добио име Симеон, а то је први и једини српски манастир на Светој Гори. Свети Сава се бавио просветитељским радом, а уредио је законоправило, зборник грађанских и црквених прописа, познато и као Крмчија Светог Саве.

Смрт га је затекла у тадашњој бугарској престоници Великом Трнову 1236. године. Његове мошти је у манастир Милешеву пренео његов нећак, краљ Владислав. После једног устанка Срба против Османског царства, турски заповедник Синан-паша је 1594. наредио да се мошти Светог Саве спале на Врачару.

Светог Саву народ слави и као учитеља, а постоје и многе приче у којима он учи народ како се оре, копа, добија ватра, кува, меси хлеб, тка, плете, прави сир, кали гвожђе.

Многобројна народна предања и обичаји везују се за Савиндан.

Празник Светог Саве почео је да се обележава после његове смрти у 13. веку.

Свети Сава је заштитник свих школа, у којима је традиција да се на овај дан организују приредбе и прославе у част великог просветитеља.

Према веровању, ако на Светог Саву грми, земљи предстоје важни и судбоносни догађаји.

Многи домови Савиндан славе као своју крсну славу.

На данашњи дан, мајке чија деца иду у школу требало би да направе жито, јер се на тај начин одаје пошта Светом Сави и детету се обезбеђује срећа и успех у школовању.

У Војводини се на Светог Саву праве переци, посни ако празник пада у среду или петак односно мрсни ако пада у неки други дан, а обичај је везан за предање по коме је Свети Сава Србе научио како да на воденици мељу жито.

На овај празник сточари и пастири из страха од вукова неће терати стоку у шуме. У народу се сматра да се не сме радити са сечивом на овај дан, како би и вуковима чељусти остале затворене.

По кући се не раде никакви тежи послови, а посебно не треба узимати црвене тканине и боје, јер симболизују крв и верује се да ће вукови поклати сву стоку.

У неким крајевима пости се цела недеља пре Савиндана.

Постоји веровање да деца на Светог Саву треба да науче нешто ново, како се не би улењила и како би напредовала у учењу целе школске године.

Празник Свети Сава је установљен за школску славу 1840. године, на предлог Атанасија Николића, ректора Лицеја из Крагујевца. Године 1990. поново се обележава као школска слава, након вишедеценијске забране.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,860ПратилацаЛајкуј
4,538ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб