Српска православна црква и верници данас славе Kрстовдан, велики хришћански празник и први дан после Божића када се пости.
Kрстовдан је радостан празник — на овај дан важи правило строгог поста, на хлебу и води. Верници на данашњи дан углавном једу хлеб и грожђе, а у православном календару познат је и као Воздвижење (подизање) Часног крста.
Прво уздизање, Воздвижење, Часног крста догодило се 326. године и од тада је Часни крст стајао у сребрном ковчегу у Храму Христовог Васкрсења који је царица Јелена потом подигла на Голготи. Тај дан се слави као Kрстовдан, један од најзначајнијих празника у години. И поред царичине жеље да та реликвија остане нетакнута, вековима је од Часног крста узимана честица по честица и разношена по целом свету.
Kрстовдан је дан строгог поста, први после Божића. У народу је остала изрека: „Kо се крстом крсти, тај Kрстовдан пости”.
ОБИЧАЈИ И ВЕРОВАЊА
За Kрстовдан, као и за празник који следи сутрадан, Богојављење, везано је доста обичаја.
За људе рођене на овај дан верује се да на својим нејаким плећима носе сенку Часног крста и да су зато пред Богом посебно одговорни за своје поступке.
У многим крајевима се тог дана предсказује и време — ако је на Kрстовдан облачно, зима ће бити богата снегом, а ако је суво, наредна година ће бити сушна. Затим, ако до Kрстовдана не оду ласте, неће бити јаке зиме. Тиха киша о Kрстовдану предсказује благу зиму, грмљавина плодну годину, а ако је Kрстовдан облачан, зима ће бити снеговита. Ако је ведар, биће сувомразице.
На Kрстовдан се копају и рупе за сађење воћака, како би им се гране што више разгранале.
Стари је обичај да се на овај дан стока премазује катраном у знаку крста да би се заштитила од болести.
У народу се верује да се на Kрстовдан змије повуку на починак и да их од тада више нема у природи.
У околини Лесковца на овај дан људи су у цркви освештавали босиљак, грожђе, жито и јабуке. Тај освештани босиљак држали су са иконом и он је касније служио за разна исцељења.
У православним храмовима се на Kрстовдан служи литургија Светог Јована Златоустог, уз ритуал освећења воде. Kрстовданска вода се после дели верницима и, слично као за Богојављење, у кућама чува преко целе године зарад здравља и напретка дома.
Извор: zena.blic.rs