ВестиСлабо чујете? Одмах посетите лекара јер би могло да вам се деси...

Слабо чујете? Одмах посетите лекара јер би могло да вам се деси и…

Жена има проблема са слухом
Фото: Getty Images, илустрација

Научници су открили везу између когнитивних функција мозга и слуха.

Спречавање или лечење губитка слуха могло би умањити учесталост деменције, сматрају стручњаци.

Бројне студије спроведене последњих година упућују на јасну везу између губитка слуха и слабљења когнитивних функција. Али сада су истраживачи упозорили да чак и најраније фазе глувоће, када још увек можете да чујете шапат, могу такође да наруше рад мозга.

Када се напињете да чујете, то већ представља знак да ваш мозак ради „другачије“, односно да је структура самог органа измењена. Осим тога, особе које не чују имају тенденцију да се изолују, што доводи до тога да им је мозак мање стимулисан.

Истраживачи са Универзитета Колумбија прегледали су 6.450 одрасле особе чија је просечна старост била 60 година. Учесницима су били тестирани слух и когнитивне функције. Научници су открили да на сваких 10 децибела долази до значајног пада когнитивних способности, а највећи пад забележен је код особа код којих је слух тек почео да слаби.

Губитак слуха може бити узрокован бројним факторима, укључујући: генетику, старење, излагање буци, неке инфекције, порођајне проблеме, повреде ува, и услед дејства појединих лекова или токсина.

Честа стања која резултирају губитком слуха су хроничне инфекције ува.

Губитак слуха се дијагнозира кад се тестирањем слуха утврди да особа не може да чује 25 децибела на бар једном уву.

Губитак слуха није бенигно стање, често је повезано са социјалном изолацијом, депресијом, падом когнитивне финкције и деменцијом и по савету стручњака, треба га лечити што пре је могуће.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб