Сваке године у периоду од 16. до 22. септембра одржава се Европска недеља мобилности, манифестација чији је оснивач и покровитељ Европска комисија.
Ова манифестација има за циљ да фаворизује немоторизоване видове превоза у градовима у односу на аутомобилски саобраћај који користи фосилна горива, а све у циљу унапређења квалитета животне средине у урбаним срединама. Кампања се спроводи од 2002. године, а прошле године преко 3.000 градова из 50 држава Европе и света обележило је ову манифестацију.
Свесни проблема безбедности деце у саобраћају, удружење „Сигурне стазе” из Бора у сарадњи са Црвеним крстом општине Бољевац, у склопу манифестације одржали су едукативну радионицу под називом „Безбедност деце у саобраћају”.
На предавању је било речи и о значају коришћења сигурносних појасева, дечијих ауто-седишта, о утицају брзине, алкохола, и мобилног телефона на настанак саобраћајне незгоде, правилима пешаћења и вожње бицикла итд. Предавање су пратили и видео клипови на којима су приказани карактеристични случајеви саобраћајних незгода и грешака који учесници у саобраћају праве као и цртани филм „Пажљивко”.
Више о страдању деце у саобраћају прочитајте на овом линку.
Више о пројекту урбане мобилности „Сигурне стазе и путање кретања ученика основних и средњих школа у Бору” прочитајте на овом линку.
Велић је нагласио да су стицање знања и формирање исправних ставова о безбедности саобраћаја представља квалитетан основ за даљу надградњу деце старијег узраста и одраслих, у овој области. На овај начин, постиже се унапређење нивоа безбедности саобраћаја, односно унапређење понашања учесника у саобраћају, а самим тим и смањење броја погинулих и повређених у саобраћајним незгодама.
Ова акција Црвеног крста и Сигурних стаза (www.sigurnestaze.com) имала је за циљ да представи саобраћајне игре и цртане филмове, који на забаван, али и едукативан начин, могу помоћи деци да савладају правила саобраћаја.
На овом линку можете бесплатно преузети материјале за саобраћајно васпитање и образовање деце
Закључак је да се кроз оваква и слична предавања, која треба да постану обавезна у свим школама и предшколским установама, може много постићи на превенцији незгода у саобраћају у којима учествују најмлађи.
Bas lepo sto se neko setio da krene ispocetka, da se od malih nogu deca upoznaju sa pravilima u saobracaju.
Тема је затворена за коментаре