На 16. Међународној конференцији „Безбедност саобраћаја у локалној заједници”, која је одржана од 16. до 19. јуна текуће године на Копаонику, Игор Велић, мастер инж. саобраћаја из Бора је као председник Удружења за безбедност саобраћаја „Сигурне стазе”, представио јединствен пројекат „Стазе урбане мобилности на територији града Бора”.
Велић је истакао значај употребе нових технологија ради лакшег доношења одлука и развој мобилних и веб апликација које омогућавају лакше упрвљање урбаном мобилношћу и које у знатној мери унапређују безбедност рањивих учесника у саобраћају.
На интерактивној ГИС мапи представљени су проблеми у зонама школа, опасне локације, просторна расподела саобраћајних незгода, оцена стања приступачности саобраћајне и урбанистичке инфраструктуре за особе са инвалидитетом као и предлози о формирању зона 30, зона успореног саобраћаја и бициклистичких стаза/трака на територији града Бора.
На конференцији је показано не само колико су овакви пројекти и пре свега апликација о безбедности рањивих учесника у саобраћају неопходни сваком граду, него и колика је важност отворених података за креирање бољег, безбеднијег, хуманијег и успешнијег живота на свакодневном нивоу и у свакој заједници.
„У томе и јесте поента рада са коришћењем нових технологија – сарадња свих директних и индиректних учесника на прикупљању, обради, анализи података како би се понудило најефикасније решење”, наглашава Велић.
Развој мобилних и веб апликација mobilitybor.com и pristupacnostbor.com имаће своју примену и у новим пројектима који се планирају на нивоу Републике Србије за развој паметних градова (smart city).
Велић је истакао да је развој нових технологија важан у циљу паметнијег доношења одлука и да ће свакако допринети стратешком управљању безбедности саобраћаја и урбаној мобилности и да је модел који је развило удружење Сигурне стазе примењиво на сваки град и општину у Србији.
Пројекти „Сигурних стаза” су везани за један од циљева одрживог развоја Уједињених нација који носи назив „Одрживи градови и заједнице” који има за циљ стварање одрживих градова – градова који су приступачни, са добрим системом јавног превоза, бициклистичком и пешачком инфраструктуром и са великом ангажованошћу грађана.
Овај пројекат реализује се у оквиру програма „Активни грађани – боље друштво: заговарањем ка сарадњи и демократском развоју Србије” (javnozagovaranje.bos.rs), који реализује Београдска отворена школа (bos.rs) уз подршку америчког народа путем Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) (usaid.gov/serbia).