У библиотеци „Центар за културу” у Кладову, у петак, 28. маја, биће одржан четврти у низу семинара за библиотекаре, које реализује удружење „Библиотека Плус” у оквиру пројекта „Медијско насиље и медијска екологија”.
Циљ овог пројекта да се јавне библиотеке подстакну у развију знања и раду са старијим грађанима, корисницима библиотеке да се служе друштвеним медијима, интернетом, али и да уз помоћ библиотекара пажљивије бирају, стварају и размењују медијске садржаје.
После уводне речи директорке Жаклине Николић и аутора пројекта Зорана Хамовића, о Критеријумима избора медијских садржаја за библиотекаре говориће др Маја Вукадиновић, која ће одржати и радионицу, а уследиће предавање и радионица „Нови медији и генерацијско укључивање” др Далибора Петровића. Полазници семинара су одабрани библиотекари из установа које покривају матичне библиотеке у Бору и Зајечару.
У разговорима са библиотекарима предавачи ће утврдити како развијају комуникацију са пензионерима и корисницима у зрелијем добу. Будући да им је осим књига потребна и подршка у савлађивању и употреби нових медија, јавна библиотека је пред новим изазовима унапређења њихових знања и вештина.
Пројектне активности усмерене су на размену искуства и стручну подршку библиотекарима за рад са са старијим корисницима у области медијског мониторинга, медијске критике, медијске креативности и медијског активизма. Предавачи су проф др Мирољуб Радојковић, др Маја Вукадиновић, др Тамара Вученовић, др Љиљана Манић, др Весна Црногорац, др Маријана Матовић и проф. др Далибор Петровић, а о својим искуствима у коришћењу интернета и друштвених мрежа говоре и Неда Тодоровић, Гордана Зиндовић, Горан Марковић, Љубивоје Ршумовић, Ратко Божовић, Милан Влајчић.
Почетак семинара је у 11:00 сати.
Од маја до септембра 2021. године, Семинари за библиотекаре одржани су у јавним библиотекама у Ваљеву, Крагујевцу и Суботици, а после Кладова биће одржани и у Сомбору и Врњачкој Бањи. У августу ће бити представљани резултати рада библиотекара са корисницима и јавну дебату.
Удружење „Библиотека Плус” је активно присутно на пољу унапређења медијске писмености готово две деценије. Протеклих петнаест година, у оквиру пројекта „Интернет” активности су усмерене на ученике и наставнике у средњим школама, а овим пројектом се наставља рад у јавним библиотекама којим је био посвећен почетак деловања „Библиотеке Плус”.