ВестиСавети за одржавање травњака

Савети за одржавање травњака

Савети за одржавање травњака

Ваше двориште представља важан део вашег дома, где можете проводити време са породицом и пријатељима, уживати у природи и опустити се. Али да бисте имали оазу за уживање, неопходно је посветити пажњу самом одржавању травњака. У наставку, навешћемо неке од кључних корака за одржавање травњака који ће вам помоћи да створите прелепи врт.

Кошење – Одржавање травне површине у савршеном реду

Редовно кошење траве је кључно за одржавање уредног и лепог изгледа дворишта. Уредно подшишана трава даје дворишту естетски привлачан изглед и одише природним мирисом, а такође спречава појаву корова.

Кошење траве треба вршити два пута недељно у току пролећа, односно два пута месечно током лета. У почетку је довољно једно кошење траве недељно, док током најинтензивнијег раста, треба вршити чак и два пута у току недеље.

Кошење траве се врши ниско на висини од 6-9 цм када је хладније време, то јест 2-6 цм у летњим данима. Веома је важно да ножеви косилице за двориште буду наоштрени како не би дошло до чупања траве. Електричне косилице су тише и еколошки прихватљивије, док бензинске косилице пружају већу аутономију за веће површине.

Кошење траве не треба обављати када је земља мокра, већ сачекати да се осуши, а покошену траву сачувати како би њоме поспешили раст траве.

Растресање земљишта

Непосредно пре почетка пролећа или на јесен, потребно је машински или ручно уз помоћ алата, извршити растресање земљишта. Овим се постиже обогаћивање земљишта ваздухом као и одговарајућа дренажа тла чиме се стимулише раст и развој корена. Затим се врши одстрањивање суве и промрзле траве, чиме се повећава продор светлости до самог земљишта и корена биљке и смањује се могућност појављивање корења.

Ђубрење – темељ здравог растиња

Како бисте обезбедили правилан и здрав раст траве, свакако да је неизоставан корак пођубрити травњак. Правилно ђубрење пружа вашим биљкама неопходне хранљиве састојке за здрав и бујан раст. Квалитетним и адекватним ђубрењем, избегава се уништавање травњака и обезбеђује пун сјај.

Ђубрење травњака се врши током целе године, сразмерно периоду и стању травњака, зато се у тим количинама не треба претеривати. Прво ђубрење травњака је најбоље обавити на пролеће пре сезоне киша, док се последње врши крајем јесени. Овим путем се подстиче раст и бујање као и добијање одређеног волумена.

Обратите пажњу на употребу органских ђубрива како бисте очували еколошку равнотежу у свом дворишту.

Уклањање корова

Уколико све наведене операције које подразумевају одржавање травњака адекватно извршимо, појављивање корова је скоро па немогуће. Коров може брзо прекрити ваше двориште и угрозити леп изглед биљака и травњака. Редовно чупање корова је неопходно како бисте одржали уредност и лепоту вашег дворишта.

Међутим, уколико је коров био присутан и пре почетка сетве, потребно га је уклонити са траве ручно, машински или помоћу хемијских средстава. Обратите посебну пажњу на чупање корова из корена како бисте спречили њихово поновно појављивање и даље ширење, која свакако да доводи до немогућности његовог обнављања.

Такође, можете размислити о коришћењу специјализованих средстава за сузбијање корова уколико имате проблема са њиховим честим појављивањем.

Досејавање

Досејавање се врши уколико је одређена површина травњака проређена, и не само да се тиме повећава густина, већ се побољшава и компактност бусена. Досејавање се врши у пролеће и потребно је употребити адекватну смешу семена, како би се избегло подизање травњака. Потреба за досејавањем се може појавити из неколико разлога: лоша нега, неповољни природни услови, ерозија, неправилно ђубрење травњака итд.

Прави тренутак за досејавање јесте у пролеће када су температуре повољне и тло се брже загрева, што ствара идеалне услове за клијање семена. Уколико досејавање обавите на време, травњак ће се брзо опоравити и добити жељену густину пре него што дође топло летње време.

Пре самог досејавања, потребно је припремити тло како бисте обезбедили оптималне услове за клијање семена. Прво, очистите травњак од лишћа, корова и других нечистоћа. Затим, благо изравнајте површину травњака и уклоните евентуалне неравнине. Препоручује се лагано проветравање тла како би се побољшала циркулација ваздуха и олакшало продирање воде и хранљивих материја до корена.

Семе је потребно равномерно распоредити по површини травњака, а након тога га благо утапкати како би се осигурало добро пријањање уз тло. Након досејавања, важно је редовно заливати травњак како би се обезбедила довољна влажност за клијање семена.

Наводњавање – заливање травњака

Да бисте осигурали да вам травњак и током великих врућина и жеге остане густ и зелен, неопходно га је правилно и редовно заливати. Редовно заливање је од суштинског значаја у првим недељама након досејавања. Потребно је одржавати влажност тла, али и избегавати претерано натапање.

Приликом заливања травњака, потребно је обезбедити продирање воде у земљу од 4-5 цм дубине како би корен добио потребну влагу за раст и развој. То се може постићи прављењем мањих рупица у земљи како би вода и ваздух допрли до одређене дубине које ће обезбедити повољније услове за развој корена.

Заливање обавезно обављати рано ујутру или ноћу када је нижа температура, од које такође зависе учесталост и количина заливања травњака.

За још корисних информативних текстова, посетите наш сајт!

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,537ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб