Руска влада је обавестила јавност о успешном тестирању такозване „алтернативе за интернет“, која дозвољава да се неки садржај блокира у „хитним ситуацијама“. Владимир Путин је поред тога потписао и закон који забрањује продају уређаја на којима претходно нису инсталиране руске апликације, па се чини да се прстен полако стеже око идеје о слободним интернет грађанима.
Русија је током последњих неколико месеци оформила сопствене интернет технологије и инфраструктуру. Закон руске администрације, који омогућава да се садржај блокира у хитним случајевима, је на снагу ступио од новембра, а председник Русије Владимир Путин је недавно потписао закон који забрањује продају уређаја без преинсталираних руских апликација.
Министар за комуникације потврдио је да је алтернативни интернет успешно тестиран широм земље, а још увек није најјасније како мрежа тачно функционише, али се тврди да корисници нису приметили разлике у односу на типично wеб искуство. Земље попут Кине, Ирана и Саудијске Арабије већ су својим грађанима ограничиле приступ интернету, а руски пројекат, који је добио име „Рунет”, иде истим путем, па се претпоставља да ће владине агенције моћи неконтролисано да модификују начине на које корисници комуницирају у оквиру мреже.
„Рунет”, према наводима функционише исто као и унутрашње мреже у оквиру великих компанија, тако да је немогуће да се блокираним садржајима приступи чак и преко VPN конекције. Још увек није познато колико би Русија далеко могла да оде, а највећи проблем је у томе што би и друге владе могле да крену њеним стопама, те интернет поделе на националне мреже, и тако донесу границе и у онлајн сферу.