У оквиру пратећег програма Фестивала малих позоришних форми у Зајечару, кроз програм „Чувари српске културе и традиције” у Позоришном музеју, публици је представљен рад Славомира Гвозденовића, једног од најзначајнијих песника српске дијаспоре, професора, преводиоца, чије се име поистовећује са заједницом Срба у Румунији.
Објавио је четрдесетак књига у Румунији, Србији и многим европским земљама а приредио је и двадесетак антологија српске књижевности. Заступљен је као аутор у српским уџбеницима и антологијама српске књижевности. Поводом пет деценија књижевног рада, објавио је збирку песама „Аутобиографија са поезијом”, која илуструје његово плодоносно писање у чијим темељима је увек српска историја, духовност и традиција.
Гвозденовић је аутор монодраме „Црњански у Темишвару”, која је настала од његове истоимене поеме и текстова Милоша Црњанског о Темишвару. Радомир Путник је ову монодраму укључио у „Антологију биографске монодраме – прилози за историју обновљене Србије”.
Славомир Гвозденовић добитник је бројних награда, признања и одликовања у Србији и Румунији. Његовом монодрамом „Црњански у Темишвару”, у режији и интерпретацији Марка Аџића, биће затворен 8. Фестивал малих позоришних форми.
Владимир Ђуричић, директор Народног позоришта Тимочке Крајине „Зоран Радмиловић” Зајечар, захвалио се Гвозденовићу што је пола века истрајавао у својој ни мало лакој мисији и уручио му плакету за изузетан допринос култури и традицији српског народа, уз статуету Зорана Радмиловића.
О књижевном и културном деловању проф. др Славомира Гвозденовића говорили су књижевници Власта Младеновић и Радован Калабић, а о одликама његовог песништва посебно, могло се чути од др Горана Максимовића, професора Филозофског факултета у Нишу.