Винари и виноградари из Рогљевачких пивница су у суботу, 4. септембра одржали традиционалну манифестацију „Крајинска берба”. Догађајем који је испуњен народним обичајима озваничен је почетак бербе у виноградима. Поред домаћина, на Рогљевачке пивнице су дошли и мештани околних виноградарских села. Сви заједно су се прво упутили у виноград, где су убрани први зрели гроздови, чиме је симболично отворена манифестација.
„Веома је битно да уз производњу вина иде и вински туризам, који је додатан приход за произвођаче. Спој производње и винског и сеоског туризма је овде очигледан”, закључио је помоћник министра пољопривреде Александар Богићевић који је посетио манифестацију-
Рогљевачке пивнице су споменички комплекс камених винских подрума из деветнаестог века. Заједно са Рајачким, Смедовачким и Штубичким пивницама представљају у свету јединствен феномен – насеља у којима не станују људи, већ вино. У таквом окружењу, где је вино култ, манифестација посвећена берби грожђа има посебну драж. Посетиоци су уживали у домаћим сортама вина, која су била изложена на штандовима испред пивница. Највише су се истакле црна тамјаника и багрина – две аутохтоне сорте Неготинске Крајине.
Пројекат „#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам” има за циљ да очува наслеђе и развије туризам у источној Србији. Стога је подршком „Крајинске бербе” објединио оба циља – подстакавши да се народни обичаји сачувају али и буду примамљиви за посетиоце из целе земље и света.
„Фестивал који смо прошли викенд доживели у Рајачким пивницама и овај у Рогљеву данас показује да су фестивали овог карактера неопходни. Они промовишу овај крај, шаљу лепу слику у свет и искрено се надам да ће оваквих догађаја бити што више”, изјавио је Томислав Кнежевић, вођа пројекта и представник ГИЗ-а.
У забавном делу програма, наступила су културно-уметничка друштва из источне Србије и ансамбли традиционалне музике, док су младе девојке у народним ношњама биле у избору за најлепшу и највреднију берачицу.
„Сви кад дођу кажу да је ово прелепо, да је нестварно и да не могу да верују шта су овде видели”, рекла је Горица Јовановић, председник удружења „Рогљевачке пивице”, а потврдили су и многи посетиоци широм земље и иностранства.
Званичан програм се завршио наступом Биље Крстић и Бистрик бенда. „Јовано, Јованке”, „Јоње, Јоње”, „Где има студена вода Радуле” су само неки од хитова који су употпунили читаву атмосферу.
„Дивно је што смо вечерас овде. Спот ’Јоње, Јоње’ смо снимили баш овде у Рогљеву, због чега сам поносна”, рекла је Биља Крстић.
Ова година је за Бистрик бенд јубиларна двадесета.
„Припремили смо документарни филм , који ћемо објавити до краја године као и нови албум за јубилеј”, најавила је певачица.
Организатор „Крајинске бербе” је удружење „Рогљевачке пивнице” које је уз помоћ и покровитељство Министарства туризма, општине Неготин и ТОО Неготин реализовало читав догађај.
Подршку је пружио и пројекат „#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам” који финансирају Европска унија и Влада Немачке, а спроводи ГИЗ, с чијом подршком је управо „Крајинска берба” покренута још 2003. године. Један од циљева пројекта је да се повећа атрактивност источне Србије као туристичке дестинације. Подршком традиционалних манифестација се добија јединствена туристичка понуда привлачна како домаћим тако и страним гостима.