Тимочка КрајинаБорПројекти урбане мобилности из Бора представљени на конференцији „Партнерства за отворену управу”

Пројекти урбане мобилности из Бора представљени на конференцији „Партнерства за отворену управу”

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Пројекти урбане мобилности из Бора представљени на конференцији „Партнерства за отворену управу”

Иновативне ГИС платформе и софтвери Струковног удружења „Сигурне стазе” за безбедност саобраћаја и саобраћајно и урбанистичко планирање из Бора представљени су у хотелу „Хајат” на конференцији „Партнерства за отворену управу – ПОУ” (Open Government Partnership – OGP).

Основне вредности ПОУ дефинисане су у Декларацији ПОУ и обухватају: Транспарентност (приступ информацијама које поседују органи јавне власти), учешће јавности у доношењу одлука, јавна одговорност (интегритет) и употреба технологија и иновација.

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Пројекти урбане мобилности из Бора представљени на конференцији „Партнерства за отворену управу”

Игор Велић је испред Струковног удружења „Сигурне стазе” представио пројекте чији су темељ коришћење отворених података употребом информационих технологија и визуелизација и просторизација тих података у циљу стратешког управљања безбедности саобраћаја и урбане мобилности.

Реч је о следећим пројектима:

  • ГИС софтвер за урбану мобилност (mobilitybor.com),
  • ГИС платформа за бициклисте (bicibor.rs),
  • ГИС апликација за особе са инвалидитетом (pristupacnostbor.com),
  • ГИС софтвер за одржив јавни превоз у Крагујевцу (ekobus.rs) и
  • ГИС апликације за формирање сигурних рута за кретање ученика основних и средњих школа у Бору (bor.sigurnestaze.com).

ГИС платформе „mobilitybor.com”, „pristupacnostbor.com”, „bicibor.rs”, „ekobus.rs” и „bor.sigurnestaze.com” представљају недвосмислено средство комуникације између свих актера у сфери саобраћајног и урбанистичког планирања, као и у двосмерној комуникацији струке и „политике“, струке и грађана, грађана и доносиоца одлука. Самим тим представљају користан алат за локалну самоуправу и доносиоце одлука у циљу паметнијег доношења одлука.

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Пројекти урбане мобилности из Бора представљени на конференцији „Партнерства за отворену управу”

С тим у вези, ове ГИС платформе садрже и „crowdsourcing“ компоненту (citizen science) која омогућује преглед, унос и измене података од стране грађана, чиме се пружа могућност свим грађанима Бора да обележе локације на карти, додају фотографије, поставе опис и дају своје предлоге у циљу унапређења урбанистичке и саобраћајне инфраструктуре на територији града Бора.

Интерактивне ГИС платформе обилују подацима који се тичу рањивих учесника у саобраћају (деца, старија лица, особе са инвалидитетом, пешаци, бициклисти…). Наиме, захваљујући употреби отворених података добијена су обележја безбедности саобраћаја на територији града Бора као што су просторна расподела саобраћајних незгода, проблеме у зонама школа, оцена стања приступачности инфраструктуре за особе са инвалидитетом, локације визоког ризика и тако даље, а све у циљу давања предлога на којим местима је у Бору потребно пројектовати зоне 30, зоне успореног саобраћаја, бициклистичке стазе/траке, сигурне стазе за кретање ученика основних и средњих школа итд.

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Пројекти урбане мобилности из Бора представљени на конференцији „Партнерства за отворену управу”

„Захваљујући ГИС-у развили смо савремену методологију прикупљања и обраде података на основу које смо вршили различите анализе свих прикупљених просторних и атрибутативних сетова података, конверзију тих података у формате неопходне за веб и мобилни приказ, дизајнирање, као и израду веб интерактивних мапа”, казао је Игор Велић, мастер инж. саобраћаја.

ГИС са таквим методама и технологијама врло ефикасно се може користити као инструмент јавног увида у просторном, урбанистичком, саобраћајном планирању, екологији, и другим струкама које се везују за простор.

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Пројекти урбане мобилности из Бора представљени на конференцији „Партнерства за отворену управу”

Унапређење саобраћајног и урбанистичког простора је незамисливо без употребе отворених података, инфомарционих технологија и софтверског инжињеринга. У овој спрези видимо развој паметних градова и примену „хуманог инжењеринга“, концепта који се у основи фокусира на човека и окреће стварним захтевима и проблемима које имају корисници.

Подаци на којима се заснивају ови пројекти представљају скуп саобраћајних, урбанистичких, грађевинских, архитектонских и других мера са циљем формирања јединственог, безбедног, амбијентално прихватљивог и подједнако доступног простора за све кориснике.

На конференцији је показано не само колико су овакви пројекти о рањивим учесницима у саобраћају неопходни сваком граду, него и колика је важност информационих технологија за креирање бољег, безбеднијег, хуманијег и успешнијег живота на свакодневном нивоу и у свакој заједници.

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Пројекти урбане мобилности из Бора представљени на конференцији „Партнерства за отворену управу”

Пројекти се везују за циљеве управо проглашене декаде безбедности саобраћаја (2021. до 2031. године) од стране Уједнињених нација, као и за један од циљева одрживог развоја Уједињених нација који носи назив „Одрживи градови и заједнице” који има за циљ стварање одрживих градова – градова који су приступачни, са добрим системом јавног превоза, бициклистичком и пешачком инфраструктуром и великим бројем зелених површина.

Република Србија тренутно спроводи Акциони план за период 2020-2022. године, који је Влада, на предлог МДУЛС, усвојила у децембру 2020. године. Акциони план састоји се од 12 обавеза од којих 8 подразумева употребу технологија и иновација или се тиче „отварања података“.

Партнерство за отворену управу – ПОУ (Open Government Parntership – OGP) представља међународну иницијативу чија је сврха обезбеђивање подршке и већег ангажовања влада широм света у циљу побољшања интегритета, транспарентности, ефикасности и одговорности јавне власти, кроз изградњу поверења јавности, сарадњу са организацијама цивилног друштва, оснаживање учешћа грађана у управљању, борбу против корупције, приступ информацијама, употребу нових технологија, а у вези са остваривањем делотворнијег и одговорнијег рада јавне власти.

Учешће у Партнерству за отворену управу представља ефикасну платформу за сарадњу органа управе са грађанима, цивилним друштвом и привредом, препознавање њихових проблема и предузимање корака у правцу њиховог решавања.

Данас у овој иницијативи учествује 78 држава и 76 локалних заједница, укључујући све државе западног Балкана (Србија, БиХ, Црна Гора, Албанија и Северна Македонија).

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Пројекти урбане мобилности из Бора представљени на конференцији „Партнерства за отворену управу”

Пројекти „Сигурних стаза” су представљени у Дому Народне скупштине Републике Србије, Међународној конференцији „Безбедност саобраћаја у локалној заједници”, 6. ЦИВИНЕТ форуму југоисточне Европе за одрживу урбану мобилност у Скупштини града Београда, Међународној конференцији „Подаци и еУправа: Искра за будућност” и на Међународној конференцији „Добра пракса у друмском саобраћају и транспорту”.

За свој рад ово удружење је добило Плакету Друштва информатичара Србије за иновативан стартуп подухват и за изванредне доприносе у развоју информационих технологија у 2021. год. и годишњу награду за Покретаче промена која се додељује у оквиру пројекта „Активни грађани – боље друштво: заговарањем ка сарадњи и демократском развоју” за употребу ИКТ-а у активизму.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,537ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб