У Градској управи Бор приређен је пријем за полазнице Етно радионице Установе „Центар за културу града Бора”, које су оствариле одличне резултате на два такмичења.
На XIX „Donne in Musica” интернационалном онлајн фестивалу у категорији етно музике, полазнице Етно радионице Установе „Центар за културу града Бора”, освојиле су четири награде од којих су три прва и једно друго место. Жири овог међународног фестивала, састављен је од истакнутих домаћих иностраних педагога из Јордана, Шпаније, Немачке, Кине, Луксембурга, Босне и Херцеговине и Северне Македоније.
У категорији етно музике прву награду освојила је група „Ђурђевак” Установе „Центар за културу града Бора”. Наталија Божић освојила је прво место извођењем сватовске песме. Нађа Козић понела је златну медаљу извођењем нумере из централне Србије. Друго место припало је Анђелији Черкасов, извођењем нумере из Северне Македоније.
Задивљујући резултати, сада већ традиционално стижу и са Републичког такмичења у певању традиционалне песме на коме су полазнице Етно радионице Установе „Центар за културу града Бора” постигле следеће резултате у својим категоријама: Анђелија Черкасов – прво место у категорији солиста, (нумера са простора Северне Македоније и Бугарске); Нађа Козић – прво место у категорији солиста, (песма из централне Србија); дует Нађа Козић и Наталија Божић – прво место и лаурет у категорији група/дует, (Криви вир, жетварска песма); Наталија Божић – прво место у категорији солиста (Сватовска песма); група „Ђурђевак” Установе „Центар за културу града Бора” – прво место у групној категорији.
„Спремале смо се јако дуго и имале смо разноврсан програм и чекале смо резултате доста дуго. Потребно је много рада и одговорности да се нађете у тој музици, јер не може свако то да пева”, каже Анђелија Черкасов.
„Наставница нам је дала неколико песама да ми изаберемо која нам се највише свиђа, а наставница је одлучила која нам песма највише лежи. Ми смо од септембра почеле да се спремамо и да вежбамо”, рекла је Нађа Козић.
„Некако од малих ногу сам била окренута ка музици и љубав према певању одувек је постојала. Захвална сам и родитељима који ме доводе у Бор да певам и годину дана сам полазник ове Етно радионице”, поручила је Милица Филиповић из Жагубице.
Градоначелник Бора Александар Миликић истакао је да су ове девојке достојно представиле Град Бор и показале како се рад и упорност и те како исплате.
„Хвала вам што сте нам донеле још признања у Бор. Драго ми је када видим да наши ученици остварују одличне резултате у многим областима. Сада је Бор препознатљив и у музичком свету. Ове талентоване девојке негују традицију и културу 21 нације која живи на територији нашег града. Заједно са Центром за културу који препознаје младе таленте и својим радом и успехом презентују град Бор у најлепшем светлу, а наставићемо да негујемо и подржавамо културу и традицију нашег краја. Честитам вам на признањима и ми ћемо у име Града увек настојати да вам изађемо у сусрет”, поручио је Миликић.
Помоћник градоначелника Бора Бобан Стојановић казао је да је сарадња са Центром за културу на највишем нивоу и да ће локална самоуправа увек подржавати успехе борске омладине.
„Девојке треба само овако да наставе, јер овакви потигнути резултати су стварно велика привилегија. Град Бор ће наставити да подржава овакве таленте”, рекао је Стојановић.
Менторка и вођа Етно радионице Установе „Центар за културу града Бора” Тамара Глишић поносна је на своје полазнице које су оствариле велики успех.
„Од пет првих места, четири девојке су освојиле максимум 100 поена и једна је освојила 97 поена. Ово је огроман успех, ја сам јако поносна јер је уложен велики рад и велика љубав. Надам се да је ово само тек почетак, идемо даље и обећавамо још већи успех и више награда”, рекла је Глишић.
Чланице Етно радионице из Бора су први пут учествовале на интернационалном фестивалу „Donne in Musica”, а и ово и Републичко такмичење су организована онлајн.