Тимочка КрајинаКњажевацПредставници Олимпијског комитета Србије посетили Дијагностички центар за рано откривање деформитета у...

Представници Олимпијског комитета Србије посетили Дијагностички центар за рано откривање деформитета у Књажевцу

Представници Олимпијског комитета Србије посетили Дијагностички центар за рано откривање деформитета у Књажевцу

Проглашавањем 2022. године за годину младих од стране Европске комисије, буди се свест о томе да су, након пандемије у којој смо се сви нашли, млади највише остали ускраћени у смислу подршке и мотивације за бављење физичком активношћу. У складу са тим, Олимпијски комитет Србије посетио је у Књажевцу Дијагностички центар за рано откривање деформитета, пре свега код младих.

У Књажевцу је 2018. године отворен јединствен центар на Балкану који је резултат међудржавне сарадње Бугарске и Србије у оквиру Interreg програма (програм који стимулише сарадњу између региона у и изван Европске Уније). Апарати којима располаже овај Центар су потпуно безбедни у смислу отклоњених система зрачења и самим тим безбедни су за најмлађу популацију. Центар за откривање раног постуралног статуса једини у Србији располаже опремом овог типа и омогућава детаљну и прецизну анализу кичменог стуба, као и откривање поремећаја развоја других делова тела. Центар је на располагању свим категоријама становништва, као и професионалним спортистима.

Председник Олимпијског комитета Србије, Божидар Маљковић је након дугогодишње успешне сарадње са општином Књажевац и Спортским савезом Књажевца, био задовољан што је у прилици да допринесе промоцији оваквог апарата.

„Након сарадње са двојицом изврсних људи, Микицом Видојевићем и Миланом Ђокићем, задовољство ми је да у име Олимпијског комитета Србије, и у своје лично име, могу да помогнем Књажевцу. Надам се да ће људи препознати квалитет и неопходност оваквог апарата, да ћемо помоћи деци Србије да буду здравија, и да ће се проблеми са деформитетима кичме свести на минимум”, истакао је Маљковић.

О реализацији пројекта и значају Центра говорио је др Микица Видојевић, специјалиста спортске медицине и председник Спортског савеза Књажевца који је истакао да 80 до 90 одсто деце има барем почетни, минимални поремећај кичме и да је због тога значајна превенција и адекватно реаговање уколико деформитет постоји.

Представници Олимпијског комитета Србије посетили Дијагностички центар за рано откривање деформитета у Књажевцу

Апаратура коју поседује овај Центар омогућава да се и најмања одступања препознају у раној фази и да се правилним радом ти деформитети и отклоне. Све активности у вези мерења и тестирања деце, откривања деформитета и организованих вежби се у циљу њиховог отклањања реализују дуже време.

Више о целом пројекту, плановима за будућност предочио је редовни професор са Факултета за спорт и физичко васпитање у Нишу, Саша Миленковић.

„У региону постоје само два оваква апарата. У Србији постоји само један, а други се налази у Бугарској, у граду Видину. Сматрамо да је неопходно да у Србији постоји више оваквих апарата, у свим већим градовима бар по један, а у већим градовима по неколико апарата. Требало би да постоји база података све наше школске деце и њиховог стања постуре, поремећаја и деформитета, како би Министарство просвете и Министарство здравља могли да делују у правом тренутку са правим програмом. Пар наших студената са Факултета спорта и физичког васпитања у Нишу су на том апарату вршили истраживања за докторску дисертацију. Када смо кренули у истраживање, дошли смо до података у каквом су стању школска деца, нарочито млађег школског узраста. Ове податке желимо да пренесемо министарствима са циљем кориговања школских програма, како би се, уколико је могуће, часови физичког васпитања пребацили на рад са наставником физичког васпитања од првог разреда основне школе, а не од петог, што је сада случај”, казао је Миленковић.

Представници Олимпијског комитета Србије посетили Дијагностички центар за рано откривање деформитета у Књажевцу

Наша млада атлетичарка, чланица Тима Србија на Европском олимпијском фестивалу младих 2022, Маша Рајић, освајачица златне медаље на овом такмичењу у Банској Бистрици, дошла је да провери стање постуралног статуса. Након тестирања, Маша Рајић је изнела колико је важно да у развоју спортиста, поготову младих, постоји тим који ће стајати иза спортисте у сваком сегменту.

„Оваква истраживања ће сигурно помоћи спортистима у даљој каријери. Спорт је доста компликован и уз њега иде доста ствари које људи који се не баве спортом не виде. Како пролази време и како сам искуснија у свом спорту, више учим о томе колико је спорт наука и како треба да постоји шири тим људи који се баве спортистима како би постигли велике успехе у каријери”, рекла је Рајић.

Поред Маше, на тестирању су били млади репрезентативци, џудисти из Ниша: Игњат Ђокић, Игњат Пауновић и Павле Крсмановић, којима су након тестирања показане корективне вежбе које ће им помоћи у даљем развоју и бољем напретку у спорту.

Председник општине Књажевац, Милан Ђокић је изјавио да потребу за већим бројем ових апарата не би требало доводити у питање.

„Овај пројекат уноси новине, не само на територији Србије, него и Балкана, јер је ово једини апарат у Србији, поред једног који се налази у бугарском граду Видину. На жалост, овај апарат користи само књажевачкој деци и деци која дођу овде наменски са жељом њихових родитеља да се утврди да ли имају неки деформитет или поремећај, како би се што пре кренуло у санацију поремећаја, било са кичмом или са локомоторним апаратом. Плашим се да су нам генерације препуштене саме себи и да ће телесне деформитете утврдити када буде прекасно да се ти исти деформитети отклоне. Такође, са становишта врхунског спорта овај апарат може бити од великог значаја. Многи врхунски спортисти због специфичности својих спортова, нарочито оних асиметричних, имају врло често асиметричну мускулатуру и све то може да буде лимитирајући фактор. Уколико се корективним третманом такви деформитети отклоне, можда би ти спортисти имали још боље перформансе и можда би њихови успеси били још бољи и значајнији”, поручио је Ђокић.

На ову тему говорио је и Стефан Ђорђевић, доктор наука са Факултета за спорт и физичко васпитање у Нишу.

„По најновијим истраживањима, подаци о постуралним поремећајима су најзаступљенији код адолесцената у сагиталној равни. Око 70 процената деце има неки од деформитета, било то хипер кифотично, хипер лордотично лоше држање тела, или кифо-лордотично или ‘равна леђа’. У фронталној равни заступљеност постуралних поремећаја је преко 40 процената. Такође, присутни су и поремећаји на стопалима и ногама, али су ти поремећаји у знатно нижим процентима. Подаци су алармантни и на томе се може урадити доста правилним корективним вежбама. Овај апарат за дијагностиковање постуралних поремећаја на целом телу обезбеђује потпуно безбедан преглед без зрачења, без негативних ефеката у циљу константног дијагностиковања управо због константних развојних промена у овом узрасном периоду”, каже Ђорђевић.

При крају је и израда мобилне апликације која ће омогућити да се тестирана деца увежу својим јединственим кодом путем апликације, како би добили вежбе у видео формату. Крајњи циљ је да деца могу сама код куће и са родитељима редовно изводити корективне вежбе.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,864ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб