На седници Зајечарског управног округа представљени су резултати инспекцијских надзора остварених у претходној години.
Инспекција рада обавила је 70.122 инспекцијска надзора што је за 31% више него у 2017. Приликом контроле у 2018. години затечено је 17026 лица која су радила на црно од тога 13869 лица су добила посао и из црне зоне прешли у легална радна места.
„Борба против криминала, корупције и сиве економије захватила је цео свет, а наравно није заобишла ни нашу државу. Битно је да држава има план и стратегију да се бори против такве пошасти. Наша држава је 2015. усвојила Националну стратегију за борбу против сиве економије и нови Закон о инспекцијском надзору. Усвајањем овог Закона, у надлежности свих инспекцијских органа су и регистровани и нерегистровани привредни субјекти”, рекао је Владан Пауновић, начелник Зајечарског управног округа.
„Највећи успех инспекције рада у 2018. години је повећан број инспекцијских надзора за чак 31 % више него у претходној години, као и то да је поднето много више захтева за прекршајни поступак. Открили смо 22% више фантомских фирми и нерегистрованих субјеката на нивоу Србије. Вршили смо ненајављене инспекцијске надзоре и то тако што су долазили инспектори из других градова у Србији и на тај начин смо спречили сва могућа изненађења у смислу такозване провале акција. Такође, инспекција рада је радила акције у координацији са другим инспекцијама, тако да су бројни показатељи да је инспекција рада много више радила у 2018. него у 2017. години и да су резултати много већи са истим бројем инспектора”, поручио је Стеван Ђуровић, в.д. директора Инспектората за рад.
Задаци Управе за безбедност и здравље на раду су припрема прописа и издавање лиценци за обављање послова безбедности и здравља на раду правним лицима. У претходној години издато је мање лиценци, него у 2017. години. Надзором је утврђено да од 344 лиценциране агенције колико их има у овом тренутку, свега 30% тих правних лица раде у складу са Законом, од 22% је одузета лиценца а код 48% је наложено отклањање недостатака.
„Један од главних недостатака лиценцираних агенција за контролу безбедности на раду је тај да они истовремено обављају исту контролу великом броју субјеката, па смо чак наишли на податак да једна агенција обавља ове послове за чак 63 субјеката. Не бавимо се само здрављем радника на раду, већ се бавимо и њиховом безбедношћу. Те две ствари су неодвојиве. Ми велики проблем у бетбедности имамо зато што без примене мера безбедности и заштите на раду наши радници су угрожени. У прошлој години смо имали чак 15 случајева страдалих радника у грађевинарству, такође и у прерађивачкој индустрији и када будемо решили проблем безбедности радника, онда је и здравље радника побољшано, јер људски живот нема цену и трудићемо се да максимално заштитимо сваког радника у Србији”, истакла је Марина Фуртула, в.д. директора Управе за безбедност и здравље на раду.