У РАРИС-, у Зајечару, данас, 5. јула, представљен је Приручник за успостављање боље сарадње општина са дијаспором.
Процењује се да се око 30.000 људи из источне Србије налази у дијаспори. Улагања повратника у бизнис су значајна не само због нових радних места већ и због преноса знања и технологија, приступа глобалном тржишту и мрежи знања и иновација. Последњих година РАРИС – Регионална агенција за развој источне Србије спроводи низ активности којима покушава да помогне дијаспори која жели да почне пословање у источној Србији.
РАРИС је сада припремио и Приручник за успостављање институционалних механизама за сарадњу општина са дијаспором. Овај Приручник треба да помогне нашим општинама да успоставе још бољу, дугорочнију и организованију сарадњу са својом дијаспором тако што ће у својим актима и унутрашњој организацији дефинисати циљеве и обим сарадње као и носиоца тих послова. Приручник ће помоћи и дијаспори да боље разуме локалне самоуправе и комплексност њиховог функционисања.
Овај Приручник поред осталог:
- Анализира које су могућности сарадње општина са дијаспором;
- даје предлог и детаљно анализира 9 конкретних институционалних механизама за сарадњу општина са дијаспором;
- даје препоруке општинама који механизам сарадње да изаберу на бази својих потреба, сопствених капацитета и бројности дијаспоре.
Приручник се може преузети са сајта РАРИС-а на следећем линку.
На Платформи „Дијаспора Бизнис Инфо – РАРИС” могуће је информисати се о условима, могућностима и предностима за оснивање и вођење бизниса у источној Србији.
РАРИС је израдио Приручник у оквиру пројекта „Link Up! Serbia II” који финансира Аустријска развојна агенција (ADA), средствима Аустријске развојне сарадње (ADC). Пројекат спроводи Међународни центар за развој миграционих политика (ICMPD) у сарадњи са Министарством за европске интеграције Републике Србије као кључним националним партнером, као и са другим кључним партнерима као што су 6 Регионалних развојних агенција у Србији и Привредна комора Србије. Општи циљ пројекта је подстицање транснационалних предузетничких активности са и кроз српску дијаспору у Аустрији, Швајцарској и Немачкој (DACH земље) олакшавањем приступа знању, мрежама и финансијским ресурсима.