Све више младих, како у свету, тако и у Србији, суочава се са проблемом конзумирања дизајнерских дрога. Реч је о мешавини више супстанци, а дизајнерске дроге најчешће се праве у кућним условима. Поједини рецепти лако су доступни омладини, а могу се наћи и на интернету, најчешће преко друштвених мрежа.
О свему овом говорило се на предавању „Нова искушења и изазови у одрастању”, које је одржано у Зајечарском управном округу. На предавању су говориле др Санела Радисављевић — специјалиста ургентне медицине, Мирјана Радивојевић — директорка Центра за социјални рад Зајечар и психолог Љиљана Тешановић.
„Центар за социјални рад је препознао ову проблематику и заједно са Саветом за здравље и Школском управом одлучили смо да кренемо са овим предавањима, која су пре свега намењена родитељима. Нису у игри само синтетичке дроге, већ и разни лекови за смирење. Све више деце узима лекове, јер нису свесни опасности болести зависности. Времена су се променила и обухватила и нашу средину. Ми лекари морамо данашње друштво да упознамо како изгледају нове супстанце и зашто су оне штетне. Морамо да препознамо и облик и суштину и начин деловања”, каже др Санела Радисављевић, спец. ургентне медицине.
„Ово је једна у низу активности. Пре шест недеља је већ одржана нешто другачија трибина. Предавања су везана за ризике савременог друштва и ризике са којима се деца срећу. Ово је покушај да ми као професионалци, родитељи у деци на време препознамо. Прво предавање било је везано за опасности коју нашу децу вребају на интернету. Предавање је реализовано у сарадњи са Фондацијом ’Тијане Јурић’. Одзив на тој трибини био је одличан, а ефекти су били још бољи. Имамо намеру да наставимо и даље са оваквим предавањима”, рекла је Мирјана Радивојевић, директорка Центра за социјални рад Зајечар.
Психолог Љиљана Тешановић говорила је о томе да данас млади желе да буду прихваћени у друштву, као и да желе да убрзају осећај задовољства. Све чешће, да би то постигли, омладина узима разне супстанце, а нису ни свесни штетности истих.
По броју интервенција које полиција обави у вези са запленом дроге, Зајечар је четврти у Србији, што је показатељ да недозвољене супстанце све више узимају маха код омладине.
Ова предавања организују Школска управа града Зајечара, Центар за социјални рад и Савет за здравље.