ДруштвоПравославна црква и верници прослављају празник Светог Илије

Православна црква и верници прослављају празник Светог Илије

Свети Илија (Илиндан)

Православна црква и њени верници 2. августа прослављају празник и црвено слово, празник Светог Илије.

Илија је рођен у Тесвиту у Израелу, у 9. веку пре Христа (816. године). Због места у којем је рођен, прозвали су га Илија Тесвићанин. Према легенди, кад се Илија родио, његов отац Савах видео је анђеле Божје око детета, како огњем дете повијају и пламен му дају да једе. То је било предсказање Илијиног пламеног карактера и његове Богом дане огњене силе. Сву младост своју провео је у молитви, повлачећи се често у пустињу, да у тишини размишља и моли се.

За Светог Илију се каже да је непоколебљиви светац, јер својим громовима пржи и пали сваког грешника без могућности искупљења греха. Православни хришћани верују да се Свети Илија вози пламеним колима и зато се кад грми каже да то тутње коњи Илијини. Према веровању, Свети Илија се пламеним кочијама вазнео на небо, па се та сцена слика на празничким илинданским иконама. Позната је и сцена са Светим Илијом у пећини, у коју се склонио од охолог цара Ахава, а гавран му доноси храну.

Празник Светог Илије Громовника пада у најсушније и најтоплије доба године, а обичај је да се на његов празник не ради у пољу, да се не би навукао гнев светитеља.

Стара народна изрека гласи: „Од Светог Илије сунце све милије“, што значи да се од овог дана време мења и да је од лета остало веома мало.

Према обичајима, на Светог Илију треба да се једе мед како би били здрави, а мајке обавезно да деци намажу образе медом како би целе године деца била чила и весела.

Он је тај који одређује где ће и кад падати киша, кад ће да буде суша. Овај светац доноси олују и непогоду, одлучује кад пуцају громови, ударају муње.

Мисли се да тада он гађа ђавола, јер народ тврди да свако место које је муњом погодио Илија означава и место где стоји ђаво.

Како се наводи у причама, Илија заборави кад је његов дан, па сваке године пита своју сестру Огњену Марију, а она га слаже да је празник већ прошао да Илија не би гормовима и муњама многе штете нанео. Зато се, кад грми на овај дан, каже: „Присетио се Илија“.

Према предању, каже се и да ће се Свети Илија Громовник вратити пред крај света, како би зауставио Антихриста.

У руским селима постоји веровање да киша пада када Свети Илија развози воду за свеце, па нешто из кола проспе по облацима.

По бугарском народном предању, Илија наводи душе умрлих Цигана да праве град и њиме потуку њиве грешника на земљи.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,859ПратилацаЛајкуј
4,539ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб