Поводом Дана зајечарског Архива и 77 година од оснивања ове установе, у Историјском архиву „Тимочка Крајина” Зајечар, у сарадњи са Архивистичким друштвом Србије, отворена је изложба под називом „Архиви Србије”.
Ова изложбена поставка, на 36 изложбених паноа, јавности представља рад архивских установа у Републици Србији кроз њихову најдрагоценију архивску грађу и приче о историјатима.
Свечаности су присуствовали Дејан Антић – државни секретар Министарства културе, који је отворио изложбу, Лела Павловић – председница Архивистичког друштва Србије, представници архива из Ниша, Чачка, Прокупља, Врања, представници Епархије тимочке као и бројни поштоваоци рада архива.
„Министарство културе је у задњих 15 година уложило преко 26 милиона динара у разне пројекте које је реализовао Архив у Зајечару, а било их је преко 46. Ова изложба показује рад наших архива у пуном сјају. За ових 77 година у Историјском архиву ’Тимочка Крајина’ урађено је пуно тога и треба им одати признање. Само прошле године Архиву ’Тимочке Крајине’, Министарство је помогло са преко 2,5 милиона динара, а тако ће бити и ове године, конкурси су у току и ја очекујем да ће неки од пројеката добити подршку, а сви су озбиљни, у шта сам имао прилику да се лично уверим. Помоћи ћемо даљи рад Архива у Зајечару, рад свих архива па и Архивистичког друштва Србије које овом изложбом на прави начин представља оно што архиви у Србији раде”, казао је Дејан Антић, државни секретар Министарства културе.
Историјски архив у Зајечару основан је 1948. године. Архив у Зајечару чува четири хиљаде дужних метара архивске грађе која представља незаменљивог сведока богате и бурне прошлости источне Србије.
„Дан Архива обележавамо радно овом изложбом. Кад прође година обично сумирамо резултате, а ми смо задовољни оним што смо у прошлој години радили. Реализовали смо неколико пројеката министарства, пуно се радило на заштити грађе ван архива, имали смо акцију прикупљања фотографија старих Зајечараца, заштита архивске грађе на терену и у депоу. Пуно је издатих уверења., пројеката, решавања захтева грађана, свега онога за шта и постојимо. Захвалност колегама којих нема више, онима који су у пензији и садашњим колегама који интензивно раде. Овај посао треба да се воли, тражи пуно ентузијазма, а ми без грађана свој посао неби могли да радимо. Чувамо историју Тимочке Крајине, а историја је и код наших грађана па апелујемо да документа, фотографије и све оно што имају из старијег периода оставе на чување и обраду Историјском архиву. Много тога се и публикује, уназад 12 година публиковано је преко 50 књига које говоре о историји Тимочке Крајине”, рекао је Велибор Тодоров, директор Историјског архива у Зајечару.
Дигитализација је оно на чему се константно ради већ десетак година, документације има преко четири километара, тако да ће бити потребно време да се све дигитализује.