У присуству министарке рударства и енергетике Републике Србије Дубравке Ђедовић и градоначелника Бора Александра Миликића дан када је потпаљена флеш-пећ у реконструисаној топионици у Бору, остаће упамћен као дан када је „Serbia Zijin Copper“ заувек раскрстила са застарелим начином топљења бакра и покренула рад чистих технологија.
Најпре су присутни обишли трафо станицу „Бор 5“.
У техничку реконструкцију и проширење производног капацитета борске топионице инвестирано је 320 милиона долара, од чега је само у системе за заштиту животне средине уложено 100 милиона долара.
Наиме, опрема која се досад користила у системима где се одвијају главни металуршки процеси, попут конвертора, енергане, анодних пећи и електролитичке рафинације, није била модернизована у погледу потрошње горива, јер су се и након 2015. (када је некадашњи РТБ Бор обавио само делимичну реконструкцију агрегата) користили традиционални извори енергије, као што су дрво, угаљ и мазут. То је повећавало и емисију угљен-диоксида, али је отежавало и контролу загађења и потрошње енергије у топионици. Све то онемогућавало је прилагођавање металургије захтевима који се односе на чистоћу, ниску емисију угљеника и заштиту животне средине.
„Када је пре пет година компанија ‘Зиђин’ постала стратешки партнер Републике Србије, постављени су амбициозни циљеви и визија какво рударство желимо. Из године у годину сведоци смо резултата ове сарадње кроз реализацију инвестиција, раст извоза, али и повећање броја запослених и побољшање услова рада. Све то је знатно утицало на квалитет живота грађана овог дела Србије. За министарство и Владу Србије, али и за све грађане Бора посебно је важно да у корак са повећањем животног стандарда иде и заштита животне средине. Улагања у животну средину добијају пун смисао завршетком ове топионице. Осим вишеструке користи за компанију, запослене, државу, ова топионица донеће оно што грађанима Бора недостаје деценијама – квалитетнији ваздух и боље услове рада. Овако велики пројекти носе са собом и велику одговорност према локалној заједници и задатак државе је да заједно са грађанима и руководством компаније ради на изналажењу најбржих и најодрживијих решења у интересу запослених, али и људи који овде живе генерацијама. Хвала грађанима Бора на стрпљењу, свим радницима ‘Зиђина’ на преданости, нашим кинеским партнерима на реализацији ове важне инвестиције“ рекла је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић на свечаности која је у борској топионици уприличена поводом почетка загревања флеш-пећи.
„Ово је велика обавеза и одговорност да почнемо са уходавањем постројења у циљу достизања задатих параметра производње, да марљиво учимо и радимо. Знам да је свима нама част што ћемо поново покренути производњу на најсавременијој опреми и у много бољем радном окружењу“, казала је Сашка Тасић, заменик директора Огранка ТИР.
Бор је данас модеран рударски град са великим привредним растом, истакао је градоначелник Бора Александар Миликић.
„Сигуран сам да ће овај пројекат кроз примену најсавременијих технологија и светских стандарда у области заштите животне средине променити правац развоја зеленог рударства. Захваљујући залагањима председника Александра Вучића, који је препознао важност стратешког партнера, Бор је данас модеран рударски град са великим привредним растом и има највећу просечну зараду у Србији по глави становника“ каже Миликић.
Менаџмент „Serbia Zijin Copper“ је по преузимању РТБ-а Бор урадио процену производних капацитета и опреме која се користи у технолошком процесу, као и система за заштиту животне средине и показатеља потрошње енергије у ТИР-у, па је 2019. кинеском Институту за пројектовање „Нерин“ поверио израду пројекта проширења производног капацитета и техничке реконструкције борске топионице. У априлу прошле године, због реализације тог пројекта, производни процес у топионици је заустављен.
„Реконструисана топионица ће уместо мазута, угља и других високозагађујућих горива користити чист природни гас, па и концентрација прашкастих материја неће прелазити пет милиграма по нормалном кубном метру, што је у складу са еколошким стандардима Европске уније. Такође, отпадне индустријске воде биће пречишћаване и поново коришћене у производњи, а укупна емисија угљеника биће смањена на 0,62 тоне угљен-диоксида по тони произведеног катодног бакра. У исто време, индекс потрошње енергије биће смањен на 193,5 килограма стандардног угља по тони катоде, чиме ће бити достигнут међународни стандард“ казао је генерални директор „Serbia Zijin Copper“ Ђен Симинг на свечаности поводом потпаљивања флеш-пећи.
Он је подсетио и да је компанија 2021. само у изградњу система за пречишћавање димних гасова инвестирала 30 милиона долара. Постројење за одсумпоравање се, како је истакао, одмах показало као изузетно ефикасно, па је већ те године емисија сумпор-диоксида смањена за преко 90 процената.
Пројекат техничке реконструкције, проширења и изградње ТИР-а трајао је две и по године и у њега је, по речима генералног директора „Serbia Zijin Copper“, инвестирано 320 милиона долара. Од те суме, само у системе за заштиту животне средине уложено је 100 милиона долара.
„Осим надоградње флеш-пећи на оригинални систем, остала постројења су новоизграђена. Реч је о новој металуршкој технологији и опреми која је водећа у овој индустрији. Када топионица почне да ради производићемо 180 до 200 хиљада тона катодног бакра високе чистоће годишње, око три тоне злата и 700 хиљада тона сумпорне киселине. Вредност годишње производње биће већа од две милијарде америчких долара, а Бор ће постати зелена, нискоугљенична и одржива база обојених метала у Србији, али и у Европи“ додао је Ђен Симинг.
У наредне четири недеље флеш-пећ треба да достигне температуру од 1.200 степени и до краја марта, када ће бити изливена и прва анода, биће у пуној кондицији да претапа 114 тона концентрата бакра на сат.
Генерални директор „Serbia Zijin Copper“ Ђен Симинг нагласио је да је ово историјски тренутак за компанију „Serbia Zijin Copper“ због тога што чиста технологија доноси и чисто небо, али и због тога што ће се радом реконструисане топионице знатно повећати производња бакра, злата и сребра.
„Због тога упућујем искрене честитке руководству и запосленима у огранку ТИР. Хвала свима који су помогли да до овога дође, пре свих Зиђин Мајнинг Групи, Влади Србије и стручњацима кинеског Института „Нерин“ који су били задужени за пројектовање, потом и подизвођачима и осталима који су учествовали у реализацији овог пројекта“, поручио је Симинг.