ВестиОво значи да треба да промените пилуле

Ово значи да треба да промените пилуле

Жена држи пакет са пилулама за контрацепцију
Фото: Shutterstock, илустрација

Неколико симптома који сигнализирају да вам не одговарају пилуле које користите.

Пилуле за контрацепцију у употреби су већ готово 60 година, и и даље имају прилично дугу листу нежељених дејстава. Нека су блага, али нека никад не би требало да занемарите, и ако осетите неке од негативних последица, обавезно идите код лекара и поразговарајте о преласку на други тип оралне контрацепције.

Пилуле су сјајно, али несавршено средство. Иако су међу често коришћеним средствима за контрацепцију већ деценијама, нежељена дејства могу варирати од непријатних до потенцијално врло озбиљних.

Али, не делују све врсте пилула за контрацепцију на све жене на исти начин. Постоје две основне врсте пилула за контрацепцију — комбиноване хормонске пилуле, које садрже дозе естрогена и прогестина, и „мини-пилуле”, које садрже само прогестин, и тип пилула које користите може да направи велику разлику.

„Сваки организам је другачији, и може различито да реагује на пилуле, у зависности од многих фактора, од којих је можда и пресудан лична здравствена историја жене о којој је реч”, каже др Џанел Сенфорд за магазин Glamour.

Другим речима, може се десити да просто један тип пилула за контрацепцију толеришете боље него други.

Kако да знате да ли би требало да промените пилуле? Ево шта кажу стручњаци, шта је нормално, које нежељене ефекте никад не би требало да занемарите и када је време да пробате неку другу врсту оралне контрацепције.

Споредни ефекти пилула за контрацепцију: Шта је нормално

Сваки пут кад утичете на хормонску равнотежу у организму, можете очекивати и неке споредне ефекте. Али, добра вест је што је већина њих привремена и нестаће ако телу дате неколико месеци да се прилагоди, објашњава др Сенфорд.

„На пример, иако није потврђено да је добијање на телесној тежини последица узимања пилула, неке врсте могу да изазову привремено задржавање воде у организму, што оставлља утисак да сте се угојили. Али, то се обично регулише после једног, два, три циклуса”, каже она.

Неки од најчешћих блажих споредних ефеката су промене у расположењу, осетљивост груди и спотинг (тачкасто крварење између менструација).

Али, неки нежељени ефекти су озбиљнији…

„Основни разлог забринутости је чињеница да пилуле које садрже естроген донекле (мада не и значајно) повећавају ризик од стварања крвних угрушака”, каже др Мери Џејн Минкин, професор гинекологије и акушерства на Јејлу. Ако осетите болове у грудима или ногама, отицање или црвенило ногу, кратак дах, проблеме са видом или дисањем, сместа се јавите лекару.

„Болови у стомаку и јаке главобоље такође могу да буду сигнал да се дешава нешто озбиљније”, упозорава Сенфордова. Ако имате јаке главобоље које трају и не пролазе кад узмете нешто од уобичајених лекова против болова, или вас боли стомак на начин који не личи ни на шта што сте раније осетили, а нарочито ако је бол лоциран у горњем десном квадранту абдомена, одмах идите код лекара.

Kада је време да промените врсту пилула које користите

Ако прометите било који од ових озбиљнијх симптома, јавите се лекару без одлагања. А што се тиче ових мање опасних нуспојава, ево како да поразговарате са лекаром да бисте добили пилуле које ће вам више одговарати.

Ако се спотинг јавља и после неколико месеци коришћења пилула… Тачкасто крварење чешће се дешава кад се узимају пилуле са ниским дозама хормона, и неким женама може да помогне прелазак на нешто јачу пилулу, са мало вишим садржајем хормона, објашњава др Минкин.

Ако вам либидо слаби… И ово може да буде последица пилула. Ако сте приметили да имате слабији либидо након што сте почели да пијете пилуле, попричајте са лекаром. Можда ће вам више одговарати пилуле које садрже само прогестин.

Ако имате главобоље… Решење би могло да буде прелазак на пилуле које садрже нижу дозу естрогена, каже др Минкин.

„Увек пацијенткиње саветујем да бележе како се осећају кад почну да узимају пилуле за контрацепцију. Било шта неуобичајено знак је да треба да се јавите лекару, и да размотрите у договору са гинекологом које су вам опције на располагању”, саветује она.

 

Извор: mondo.rs

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб