„Монмартр у Зајечару” назив је изложбе слика зајечарског уметника Нинослава Јовановића, која је приређена у Клубу културе у Котлујевцу, у Зајечару.
На изложби се налазе 33 слике рађене техником суви пастел, а од тога је 19 портрета. На портретима су представљени знамените личности попут патријарха Павла, патријарха Иринеја, Краља Петра I, Стефана Немање, Зорана Радмиловића, Новака Ђоковића и других. Поред портрета на изложби се могу видети и мотиви животиња и природе, али и повезаност жене и мушкарца.
„Ово је један тотално други начин презентације мојих дела. Овде представљене слике имају дух слободе, управо нешто попут Монмартра и зато смо на овој изложби унели дух слободе, дух Француске, дух Монмартра и дух боемства. Бити уметник значи веровати у живот и кроз моја дела на овај начин показујем да ја и те како верујем у живот. Поред технике суви пастел, користим и акрил технику и надам се да ћу на некој од наредних изложби представити публици у Зајечару и моје слике рађене акрилом. Недавно сам у Књажевцу представио на групној изложби и те слике које су рађене акрилом. Што се тиче портрета, бирао сам чији ћу портрет радити вођен неком унутрашњом енергијом. То је одлука која је у мени сазревала временом. Гледао сам да наше и светске великане пренесем на платно“, истакао је Нинослав Јовановић, сликар и песник.
Говорећи о изложби, сликарка и иконописац Зорица Цветковић нагласила је да пастел на подлози ствара посебан ефекат, а аутор на тај начин дочарава богатство слике различитим тоновима.
„Као и претходна дела и ова дела су рађена техником суви пастел. Због своје прашкасте структуре и мекоће, пастел на подлози ствара посебан ефекат што аутор вешто користи наносећи боју у неколико слојева и тако дочарава богатство различитим тоновима. Оно што издваја ову изложбу од претходних јесте што се Јовановић одлучио за сликање портрета. Његову пажњу су заокупиле многе значајне личности, везане не само за нашу историју, већ и за цео свет. Аутор нас подсећа на вредност људске душе, а самим тим и на суштину живота“, рекла је Зорица Цветковић.
Модератор програма била је др Санела Радисављевић, која је говорећи стихове на српском и француском допринела да се дух Француске осети и у Зајечару.
Радисављевић је истакла да је Нинослављева и њена жеља била да се на изложби сете старих, добрих времена, а да је париски Монмартр место почетка значајних уметника и боемског живота. И Зајечарци важе за старе боеме и ово је покушај да се донесе дух боемије кроз портрете, кроз ликове, кроз различите стилове уметности, кроз разговор, кроз филозофију.
Нинославу Јовановићу ово је четврта самостална изложба, а учествовао је и на многим групним изложбама. Поред тога, издао је и четири књиге.
Изложба је организована у сарадњи са Народним позориштем-Центром за културу „Зоран Радмиловић“ у Зајечару.
„Од сваког културног догађаја не сме се правити мањи скуп, већ спектакл, а то је управо оно што раде Санела и Нинослав. Захваљујем им се што су успели да нас окупе овде у оволиком броју и што су нам приредили дивно вече“, казао је Владимир Ђуричић, директор НПТК – ЦК „Зоран Радмиловић” Зајечар.
Ђуричић је додао да је зајечарско позориште од градских власти добило на коришћење Меморијал Николе Пашића како би га уредили и како би Меморијал, према Ђуричићевим речима, поново био један светионик културе у Зајечару. Тамо ће такође бити одржавана разна културна дешавања.