Међународна Филозофска школа „Феликс Ромулиана“ отворена је синоћ у једној од кула на касноантичком локалитету чије име носи. Такође, почела је манифестација „Дани Ромулијане“.
Филозофска школа се у Зајечару одржава по 21. пут у организацији Установе Народно позориште Тимочке Крајине – Центар за културу “Зоран Радмиловић и Центра за примењену филозофију и друштвена истраживања из Београда, а покровитељ је град Зајечар.
У име Града Зајечара полазнике школе поздравила је Елена Матковић, градски већник за информисање и културу, а испред домаћина добродошлицу им је пожелео Владимир Ђуричић директор зајечарског позоришта.
„Драго ми је што сам у име Града Зајечара део овог скупа и што могу да вас поздравим у име градоначелника Зајечара. С обзиром да је ово 21. Филозофска школа у Зајечару, довољан је показатељ да је ова Школа печат Града Зајечара. Зајечар је један од ретких градова у Србији, али и у Европи, који је успео да одржавањем Филозофске школе одржи традицију окупљања мислиоца“, истакла је Елена Матковић, градски већник.
О значају школе и овогодишњој теми „Трансхуманизам, филозофија и криза човечанства“ говорили су њен почасни председник Слободан Дивјак и директор школе др Миленко Бодин.
Након свечаног отварања представљен је Зборник радова са прошлогодишње филозофске школе у издању Установе „Зоран Радмиловић“ а рад школе одвијаће се у великој сали Градске управе у Зајечару данас током целог дана, као и сутра до 13.30 сати.
21. Међународна филозофска школа “Феликс Ромулиана” окупила је ове године 28 филозофа из Србије, Републике Српске, Бугарске и Хрватске.
Почели „Дани Ромулијане“
На археолошком локалитету “Феликс Ромулијана” код Зајечара, одржава се културно-образовна манифестација “Дани Ромулијане”. Ова манифестација има за циљ упознавање становника и туриста са историјом и уметношћу Феликс Ромулијане – римске царске палате која се налази на УНЕСЦО-вој листи Светске културне баштине.
„Дани Ромулијане“ трају до 25. августа 2021. а публици ће бити понуђен богат садржај.
У оквиру манифестације биће организоване радионице, трибине, дебате, представе, каже др Маја Живић, директорка Народног музеја „Зајечар“.
„У трајању од шест дана, биће одржане две креативно-образовне радионице за децу. Прва је „Оживи лутку“ – на којој ће деца учити о луткарству, стећи занатске вештине у прављењу лутака и одиграти представу „Легенда о цару Галерију“. На другој радионици, ученици зајечарских школа ће учити о керамици и грнчарији која је пронађена у археолошким ископавањима Феликс Ромулијане, а радиће и на производњи глинених предмета који ће бити изложени последњег дана манифестације. У атријуму царске палате биће одржано и финално такмичење Европске школе дебате, у организацији ЕУ Инфо центра из Београда, 21. августа, са почетком у 19 часова. Млади говорници такмичиће се на тему „Римско царство и европска цивилизација“, током које ће правити паралелу између модерне Европе и царства које је поставило темеље целом континенту. Програм манифестације обухвата и презентације о археологији и историји Феликс Ромулијане и Римског Царства, које ће држати професори са Филозофског факултета у Београду. Вечерњи термини биће посвећени филмовима и представама“, рекла је Живић.
Једна од радионоца која се одржава за децу јесте „Оживи лутку“, коју води мр Зорана Милошаковић Тасић – креатор, глумац и луткар са вишегодишњим искуством.
„Први пут сам овде и драго ми је што учествујем у оваквој једној манифестацији. За радионицу се пријавило 25 деце, која су веома креативна. Деца су задовољна, а до краја манифестације направићемо доста лутака, од разних материјала“, поручила је Милошаковић Тасић.
Реализацију манифестације „Дани Ромулијане” и дечије радионице подржао је пројекат „#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам”, који финансирају Европска унија и Влада Савезне Републике Немачке, а спроводи Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ. Организатор је Народни музеј „Зајечар“.