На фасади Матичне библиотеке „Светозар Марковић” у Зајечару, недавно је освануо графит, исписан јарким бојама, који је наружио зграду ове установе.
Из зајечарске библиотеке апелују на грађанство да поштују ову установу и да су они који су графит исписали својм поступком наружили објекат од историјског значаја за овај град.
„Пре неколико дана освануо је графит на фасади Матичне библиотеке ’Светозар Марковић’ у Зајечару. Оваквом графиту сигурно није место на спољној фасади зајечарске библиотеке, као и на самом улазу у библиотеку која је стара 153 године. Град Зајечар као оснивач и запослени у зајечарској библиотеци у обавези су да чувају и да поштују ову установу, али такође и грађанство мора да чува и да поштује библиотеку. Зграда је стара скоро један век, тачније 85 година”, каже Бобан Ђорђевић, директор Матичне библиотеке „Светозар Марковић” у Зајечару.
Зграда има споменичка обележја и ингеренцију над њом у једном степену врши Завод за заштиту споменика културе из Ниша.
„У Зајечару, почетком века, а највише између два светска рата, живели су људи који су у овом граду оставили свој печат и имали су и културну и друштвену мисију. Такву друштвену мисију имао је и Марко С. Петковић, у чијој згради се налази ова библиотека. Са овог места апелујем на грађанство да поштују Матичну библиотеку ’Светозар Марковић’ у Зајечару, да је не руже, да не нагрђују фасаду библиотеке, јер је ово јавна, културна и васпитно-образовна установа. Библиотека је била и остаће један од стубова културне политике у овом граду”, додао је Ђорђевић.
Ђорђевић је рекао да ће бити јако тешко санирати штету на фасади Матичне библиотеке „Светозар Марковић” у Зајечару, јер је спреј ушао у фасаду библиотеке и како год да се неким средством очисти графит, може само додатно да се уништи фасада.
Из зајечарске библиотеке поручују да ће за сада остати тако како је. У наредном периоду доћи ће се до решења како да се овај и остали графити склоне са фасаде ове установе. Такође, цео случај је пријављен полицији, како би се што пре пронашли починиоци.