Депресија „не изгледа” исто на свакоме.
Можда делује да је симптоме депресије лако уочити — незаинтересованост за ствари које су особу некада занимале, променљиво понашање, повећан апетит (или ништа од тога)…
Али, понекад није лако уочити симптоме, не зато што не постоје, већ зато што су скривени. Дакле, особа може да буде у депресији, а да истовремено нормално иде на посао, виђа се са пријатељима и породицом, и све то са осмехом на лицу.
Због тога се говори о „насмејаној депресији”, што звучи потпуно супротно, али судећи према психологу др Хајди Мекензи, депресија и осмех нису међусобно искључиви.
Шта је тачно „насмејана депресија”
„Људи који пате од овог облика депресије често маскирају симптоме који се јављају”, каже др Мекензи. „Они сваког дана устају, облаче се, појављују се на послу, и имају такву интеракцију са другима да се њом прикрива колико се лоше заправо осећају”.
Мекензијева истиче да је такозвана насмејана депресија заправо само други назив за високофункционалну депресију, хронични осећај туге који може да укључује промене у спавању и апетиту, осећај безнађа и умор, нападе панике, губитак интересовања за омиљене активности.
Психијатар др Kарен Стјуарт истиче да стручњаци намерно користе термин „насмејана депресија”, како би приближили симптоме људима који другачије можда не би ни схватили да пате од депресије.
И др Мекензи је сагласна са тим и сматра да овај термин може да помогне људима да схвате да депресивне особе нису само они људи који данима остају сами у кревету, са навученим ролетнама.
Неке људе депресије заиста може да „веже” за кревет, док други могу нормално да иду на посао, брину о породици, чак и да се смеју, да одржавају смисао за хумор, истиче Мекензи. Претпоставка да вам је сасвим добро јер се не уклапате у стереотипну слику менталних болести може дугорочно да нашкоди здрављу.
СОС линија за помоћ 24/7
Национална СОС линија за превенцију самоубиства отворена средином јануара у Kлиници за психијатријске болести „Др Лаза Лазаревић”. Телефонски број је 011/7777-000 и могу се јавити они који помишљају на самоубиство или њихове породице, а са њима ће разговарати психијатри, психолози и социјални радници. Линија је отворена 24 часа дневно, седам дана у недељи.
Симптоми „насмејане депресије”
Уколико се на крају сваког дана осећате потпуно исцрпљено, а не знате зашто, али и још неки симптоми могу да укажу на овај облик депресије, судећи према речима др Мекензи.
Рецимо, ако вам је велики напор да ујутру устанете, да се спремите и средите, да одете на посао. Са друге стране, када тамо стигнете, понашате се као да сте потпуно задовољни и срећни, али се изнутра осећате празно и прилично одсутно.
Имате енергије током дана, успешно балансирате између свих обавеза, али имате проблем да одржите фокус. Kада напокон дођете кући, толико сте исцрпљени да занемарујете своје личне одговорности и одмах лежете у кревет.
Доста мање него раније бринете о себи. Потребно вам је толико енергије да одржите неки минимум бриге о себи, да сте почели да прескачете тренинге, да се храните нездраво, избегавате позиве пријатеља да се видите…
Kонстантно имате циклусе негативних емоција, било да је реч о осећају кривице, срамоте, нерасположења, или можда критикујете себе да сте превише лењи када немате енергије да нешто урадите.
Уколико код себе примећујете неке од ових симптома, најпре прво одбаците било какве помисли о стиду, сраму, кривици које повезујете са депресијом. Затим идите код лекара и затражите помоћ, ако сте приметили да ови симптоми трају дуже од две недеље.
Постављање дијагнозе и утврђивање облика депресије је јако важно да би се што пре започела терапија и да бисте се што пре осећали боље. Вероватно ће бити потребно мало времена за то, али свакако може да вам буде боље!
Извор: mondo.rs