ВестиОпрезно с протеинским шејковима

Опрезно с протеинским шејковима

Девојка пије протеински шејк после џогирања
Фото: Shutterstock, илустрација

Протеински шејкови које многи узимају зарад повећања мишићне масе, у новој студији су доведени у везу са повећаним ризиком од гојазности и скраћеним животним веком.

Научници су анализирали прекомерну употербу аминокиселина разгранатог ланца (BCAA) — компоненте праха који се додаје води да би се добио протеински шејк. Протеин сурутке, који се најчешће користи као „фитнес протеин”, направљен је од остатака млечних производа и садржи висок ниво BCAA.

Студија спроведена у „Чарлс Перкинс центру” на Универзитету у Сиднеју, показала је да ова супстанца која помаже у изградњи мишића може да утиче и на темперамент, да доведе до повећања килаже и да скрати животни век.

Научници су такође утврдили да уношење доста BCAA супстанце може да снизи ниво серотонина, супстанце која помаже да добро спавате.

Ова студија је спроведена на мишевима — некима од њих је током живота давана дупла доза BCAA (200 одсто), некима стандардна количина (100 одсто), некима половина (50 одсто), а некима петина (20 одсто).

Мишевима којима је давана дупла доза ових протеина повећан је и апетит, што је резултирало гојазношћу и краћим животним веком.

„Исхрана богата протеинима, а која садржи мало угљених хидрата, доказано добро делује на репродуктивне функције, али има лоше ефекте на здравље касније у животу, а може и да скрати животни век”, каже ауторка студије др Саманта Солон-Бајет.

„Ова студија је показала да је јако важан баланс аминокиселина, због чега је најбоље и уносити протеине из различитих извора”, додаје она.

 

Извор: mondo.rs

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,864ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб