У Брестовачкој бањи код Бора одржана је традиционална манифестација „Дани Брестовачке бање”.
Сувенири, рукотворине и предмети старих заната били су изложени на педесетак штандова, а у припремању старих традиционалних јела надметало се шест екипа.
Као и сваке године приређена је Инсценација – Долазак барона Јохана Хердера у Брестовачку бању. У улози Хердера био је Милан Чучковић, глумац Београдског драмског позоришта. Такође, наступила су и културно-уметничка друштва.
Манифестација је почела такмичењем у припремању традиционалне хране „Златне руке” у бањском парку и продајном изложбом сувенира, рукотворина и предмета старих заната.
„Манифестација је окупила, како учеснике, тако и излагаче, а и посетиоце из целе Србије. Манифестација је изложбено-промотивног-такмичарског карактера. Такмичење се одвијало у три категорије: припрема традиционалних јела, у сувенирима и рукотворинама и предмети старих заната. Овакве и сличне манифестације су од изузетног значаја за унапређење сектора туризма, с обзиром да је Брестовачка бања једна од највећих лечилишта у Србији. У Брестовачкој бањи налазе се неколико објеката која су под заштитом државе, а то су: хамам – турско купатило, Конак кнеза Милоша и дворац краља Александра Карађорђевића. Гости манифестације су представници ТО Кикинда, а између два града, Бора и Кикинде, развија се једна пријатељска сарадња”, рекла је Бобана Грамић, в.д. директора Туристичке организације Бор.
Приређене су изложбе „Брестовачка бања у доба Кнеза Милоша” у Конаку и Оџаклији и „Кнежево купатило” у Амаму.
Град Бор је последње три године урадио много за развој туризма, поручио је Александар Миликић, градоначелник Бора.
„Брестовачка бања позната је по томе, јер су обе династије овде некада имале своја одмаралишта. Овде постоји традиција развоја, не само Бора, него и целе Србије. Овде почиње једна култура и стварање српске традиције. Нама је битно да одржимо ову манифестацију због културе и традиције, јер је Бор град у ком живи двадесетак нација. Град Бор је последње три године урадио много на развој туризма. Настојимо да поред рударства, што симболизује Бор, прикажемо и Борско језеро, Брестовачку бању, Лазарев кањон и пећину, планину Стол, као и све остало што је бисер источне Србије и Града Бор. Урадили смо вишегодишњи план развоја туризма који ће нам дати смернице за даљи развој”, каже Миликић.
У 15 сати почело је свечано проглашење победника и додела награда победницима из категорија – Рукотворине и предмети старих заната, Сувенири, Припрема и излагање традиционалних јела:
- Рукотворине и предмети старих заната:
1. „Маријине уникатне луткице” – Иван Вучковић (Бор)
2. „Жаклина Радуловић” – Лука
3. „Газдинство Станковић” – Кристина Јовановић (Бор) - Сувенири:
1. „Марија Андрејић” – (Бор)
2. „Далибор Боле Милошевић” – (Бор)
3. „Art by M” – Маја Јотић (Бор) - Припрема и излагање традиционалних јела:
1. Удружење жена „Незаборав” – Борица Зрнкаревић (Лозница)
2. КУД „Бранислав Нушић” (Извор) – Шарбановац
3. „Гљиварка” – Жаклина Радуловић (Бор)
На ушћу Брестовачке реке и Пујице, упаљена је Преображењска ватра, а овогодишњи „Дани Брестовачке бање” завршени су концертом етно групе „Аманет”.
Организатори су Центар за културу, Туристичка организација, Музеј рударства и металургије и „Српска круна” – Брестовачка бања, а покровитељ манифестације је Град Бор.