У Народној библиотеци у Бору одржана је јавна трибина „Колико је Бор приступачан за особе са инвалидитетом?”.
Драгана Драгићевић испред удружења „Из круга – Бор” је присутнима представила резултате истраживања „Приступачност саобраћајне и урбанистичке инфраструктуре за особе са инвалидитетом на територији града Бора, са оценом стања безбедности”.
„На основу скале оцена од пет степени, испитаници су износили своје мишљење о томе колико је саобраћајна и урбанистичка инфраструктура у Бору приступачна за особе са инвалидитетом. Испитаници су саобраћајној и урбанистичкој инфраструктури дали веома ниске оцене, што осликава њихово незадовољство овим површинама”, наглашава Драгана.
У наставку свог излагања Драгана је присутнима представила и оцене приступачности о свим јавним, комуналним, образовним, здравственим, спортским и културним установама на територији града Бора. И ови резултати показују изразито незадовољство приступачношћу објектима велике атракције у Бору.
Игор Велић испред удружења „Сигурне стазе” присутнима је представио прву мобилну и wеб ГИС апликацију (апликација је доступна на pristupacnostbor.com) за оцену стања приступачности у Републици Србији.
У склопу трибине Велић је представио све функције и могућности апликације и одржао обуку о коришћењу апликације како би грађани Бора могли да пријављују проблеме на саобраћајној и урбанистичкој инфраструктури који се тичу приступачности.
На питање присутних да ли је Градска управа подржала овај пројекат Велић је нагласио да доносиоци одлука нису подржали овај пројекат и апликацију „Сигурних стаза” и да им саобраћајно и урбанистичко уређење града није приоритет. Велић је додао и да је упутио позив челницима Градске управе да узму учешће на трибини, међутим они су то одбили.
Велић је присутнима представио и интерактивну ГИС платформу (платформа је доступна на mobilitybor.com) коју „Сигурне стазе” развијају у склопу пројекта „Стазе урбане мобилности на територији града Бора”.
То је прва ГИС платформа за одрживу урбану мобилност у Републици Србији која се бави уређењем саобраћајног и урбанистичког простора и безбедношћу рањивих учесника у саобраћају. Велић је додао да Градска управа у Бору није подржала ни овај пројекат.
„Испитаници који су навели да имају неки од облика инвалидитета, у великој мери сматрају да проблеми особа са инвалидитетом нису видљиви доносиоцима одлука (81%). С тим у вези и није изненађујућа чињеница да највећи проценат испитаника сматра да је потребно особе са инвалидитетом укључити у процес доношења одлука (91%)”, истиче Драгана.
„Иако Градска управа није подржала овај пројекат подршку смо добили од државне Канцеларије за ИТ и еУправу, УНДП-а, док смо са удружењем за Ревизију приступачности склопили Меморандум о сарадњи и ова јединствена апликација имаће и своју међународну промоцију”, додаје Велић.
Присутни су су сложили да град Бор није приступачан за особе са инвалидитетом и да су унутар Градске управе потребни људи од знања и струке који би се позабавили саобраћајним и урбанистичким проблемима у граду и да је неопходно укључити особе са инвалидитетом у процес доношења одлука.