У Зајечарском управном округу одржана је 47. седница Савета овог округа, на коме су разматране теме из области рада и функционисања државних и локалних органа. Такође, разговарало се и о забрани запошљавања у јавном сектору до краја 2020. године, затим о функционисању и раду републичких инспекцијских служби, функционисању и раду јединица локалних самоуправа, као и о Националној академији за јавну управу.
Мера забране запошљавања у јавном сектору биће продужена до краја 2020. године, рекао је др Иван Бошњак, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе, након одржане седнице.
„Мера забране запошљавања у јавном сектору донета је 2013. године на почетку фискалне консолидације и показала се као исправна одлука. Оно што је наше Министарство имало за задатак било је да успостави систем стручног усавршавања, али и развој електронске управе. Кроз ова два сегмента покушали смо да компензујемо недостатак људи, да пратимо трендове, али и да омогућимо уштеду коју је било неопходно остварити. Остао је механизам да се кроз комисију и даље одобравају запошљавања у јавном сектору и на локалу и на државном нивоу. Очекујемо да ће се кроз стабилизацију овог система у 2020. години доћи до одговарајућег начина. Тако ће сви они делови система где је потребно запослити нове људе, омогућити запошљавање кроз планирање зарада и планирања управљања тим кадровима”, истакао је, између осталог, др Иван Бошњак.
Бошњак је додао да ће локалне самоуправе, осим учешћима на конкурсима, за реализацију својих потреба моћи ће да конкуришу за средства и код надлежног Министарства.
„Министарство државне управе и локалне самоуправе има расписан конкурс са 520 милиона динара, који су на располагању општинама и градовима из Србије. Тако би све потребе које општине имају на локалу, што се тиче и инфраструктуре и објеката, могли би да се осавремене, реконструишу и изграде зграде неке локалне службе.”
Прописи би требали бити флексибилнији у појединим случајевима, јер неке средине попут Зајечара, не могу да испуне захтеве одређених прописа када су кадрови у питању, поручио је Бошко Ничић, градоначелник Зајечара.
„Морамо поставити и законске одредбе, али и живот и праксу морамо поставити флексибилније у односу на оно што пише у Закону. Запошљавање и примене неких законских одредби у појединим срединама су потпуно неприменљиве. Говорим о томе да се тражи одређена структура кадрова са одређеним искуствима. Зајечар је на ивици да већ не може да испуни поједине захтеве за неке послове. Такође, мањак здравствених радника и забрана запошљавања представља огроман проблем за грађане у мањим и сеоским срединама, јер све више људи остаје без икакве здравствене заштите”, каже Ничић.
Председник Општине Бољевац др Небојша Марјановић истакао је да надлежни у Бољевцу страхују да би најављене новине о организацији катастра могле да доведу до тога да ова локална самоуправа остане без службе катастра, што би био велики проблем. Такође, Марјановић је најавио да ће Бољевац конкурисати пројектом за изградњу ученичког дома.
„У Бољевцу желимо да остваримо бољу перспективу наших средњих школа, с обзиром да број ученика опада. Одлучили смо да конкуришемо пројектом ’Изградња ученичког дома’. Касније ћемо пробати и да добијемо средства и за опремање тог простора, тако да бисмо до јесени обезбедили ученички дом за 30 ђака. Тако би одређени број ученика, из других градова из региона, дошли да похађају наставу по моделу дуалног образовања у Бољевцу”, рекао је Марјановић.
На 47. седници Савета Зајечарског управног округа била је и тема повезивања локалних самоуправа са Београдом, министарствима и Владом Србије.
„Биће упућен захтев и министарствима и Влади Србије да се убудуће мало више чује глас локалних средина. Тако би потребе грађана на овом простору биле испуњеније. Ту се пре свега мисли на решавање одређених инфраструктурних, кадровских и организационих проблема. Зајечарски управни округ ће настојати и даље да повеже локалне самоуправе Бољевца, Књажевца, Зајечара и Сокобање, са остатком Србије. На тај начин остварићемо и бољу комуникацију. Ту пре свега мислим на изградњу брзе саобраћајнице ка Коридору 10, затим регионални пут од Зајечара према Књажевцу, потом повезивање Сокобање са Коридором 10. Такође је битан и завршетак пруге од Ниша према Зајечару”, рекао је Владан Пауновић, начелник Зајечарског управног округа.
На овој седници се могло чути још да државни органи на простору Зајечара добро раде, али да постоји проблем недовољног броја људи, као и старосна структура радника. Такође, приоритет у наредном периоду биће и борба против сиве економије и борба против криминала и корупције.