У Вражогрнцу, код Зајечара, одржана је дводневна 38. Смотра народних обичаја „Вражогрначки точак”.
У оквиру 38. Смотре народних обичаја „Вражогрначки точак”, прве вечери у црквеној порти у Вражогрнцу, организовано је вече кореографског фолклора на коме су учествовали КУД-ови из: Вражогрнаца, Великог Извора, Халова, Градскова и Осипаонице, као и Фолклорни ансамбл Друштва Рома „Јовица Јоца Михаиловић” и ГФА „Зо-Ра” из Зајечара.
„Циљ је и кроз сам назив ‘точак’, да се сви Вражогрнчани врате у свој завичај за време ове дводневне манифестације, а идеја је потекла од покојног Андрије Пешића Ђерговића, који је хтео да све Вражогрнчане расуте по белом свету и који су стално на точковима, врати у овај крај”, рекао је Ненад Петковић, уметнички руководилац КУД-а „Слога” Вражогрнац.
Манифестацију је отворила Елена Матковић, градска већница за културу у Зајечару.
„Заједничким снагама чувамо богатство традиције овог краја, кроз манифестацију која траје скоро четири деценије. На овај начин, кроз манифестацију као што је ’Вражогрначки точак’ чувамо идентитет једног народа. Циљ нам је да сачувамо од заборава обичаје и да их уткамо у савремено друштво, како би се будуће генерације подсећале на своје корене”, истакла је Матковић.
Друге вечери оцењивао се сценски приказ обичаја и наступ изворних група КУД-ова из Вражогрнца, Сикола, Оштреља, Звездана и Рготине, као селекција за учешће на Републичким смотрама народног стваралаштва у Горњем Милановцу и Тополи.
„Вражогрначки точак” је јединствена смотра приказа народних обичаја у Србији, а селектор Светлана Азањац накнадно ће донети одлуку ко ће учествовати на поменутим смотрама.
„Избор најбољег извођења народног обичаја враћен је на ову Смотру после 10 година, а селекцију ће вршити Светлана Азањац, која ће накнадно донети одлуку ко ће учествовати на Републичким смотрама народног стваралаштва у Горњем Милановцу и Тополи. Ова манифестација била је прави један скуп фолклорних ансамбала и приказ изворних народних обичаја”, поручила је Биљана Глишић, помоћница директора Установе НПТК ЦК „Зоран Радмиловић” Зајечар.
У оквиру манифестације одржано је и такмичење у кувању гулаша. Према одлуци жирија, победник је Владимир Добросављевић, друго место освојио је Радмило Павловић, а треће екипа „Коле и пулени”.
Организатор манифестације „Вражогрначки точак” је Установа Народно позориште Тимочке Крајине – Центар за културу „Зоран Радмиловић” Зајечар, у сарадњи са Туристичком организацијом града Зајечара и Месном заједницом Вражогрнац, а покровитељ је Град Зајечар.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Зајечара. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.