ДруштвоОбележава се Бадњи дан по грегоријанском календару

Обележава се Бадњи дан по грегоријанском календару

Католички Божић

Бадњи дан и Бадње вече по грегоријанском календару обележава се 24. децембра, а славе га Римокатоличка црква, протестантске и англиканске цркве, као и неке православне цркве које су прихватиле ново рачунање времена.

Бадњи дан и Бадње вече по грегоријанском календару најављују Божић, празник рођења Исуса Христа.

Према традицији, Бадњи дан проводи се у припремама за поноћну мису.

Свуда се на Бадњи дан уређује кућа за Божић и кити се божићно дрво.

Обичај је да се пеку и колачи.

У Босни и Херцеговини у куће комшија и родбине доноси се по једна грана на поклон и то се зове бадњак.

Углавном се пости и не једе месо, иако Католичка црква пост не сматра обвезним. У Далмацији се припрема најчешће бакалар.

Понегде се на Бадњи дан пече прасе, а у неким деловима Хрватске гуска или кокошка. Прасе или гуска једу се у поноћ, након што се дође с мисе (полноћке).

Бадњак такође представља пањ или кладу која се традиционално палила на огњишту уочи Божића.

Пре одласка у цркву, породица се окупља за празничним столом. Вечера је обично посна, а многи не једу ништа до вечере, која обично дуго траје. При крају долазе честитари, који, као пастири, најављују долазак Божића.

Према обичајима, у току вечери долази и Деда Мраз, који оставља поклоне испод украшених јелки. Потом се одлази у цркву на поноћну мису, јер се сматра да баш тада Божје светло олази из мрака. Читају се делови Јеванђеља о рођењу Спаситеља и догађају у Витлејему који је променио историју човечанства.

Верници долазе да се поклоне јаслама Богомладенца, која се традиционално импровизују у свим храмовима, а обичај датира од давнина као сећање на поклоњење три мудраца са Истока који су, према предању, стигли у Витлајем пратећи 40 дана најсјајнију звезду која се зауставила тачно изнад пећине Рођења.

Римокатоличка, протестантска и англиканска црква, као и неке православне цркве које су прихватиле грегоријански календар прославиће Божић 25. децембра.

По грегоријанском календару обележавање рођења Исуса Христа прихватиле су и неке православне цркве, тако да ће 25. децембра Божић обележити и Васељенска патријаршија у Истанбулу, патријаршије у Александрији (Грчка) и Антиохији (турска граница са Сиријом), православне цркве Пољске, Румуније, Кипра, Грчке, Турске, Православна црква у Америци, где је неким парохијама дозвољено и коришћење јулијанског календара, као и Бугарска православна црква која је грегоријански календар прихватила 1963. године.

Код римокатолика божићно славље траје неколико дана, све до празника Света три краља 6. јануара.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,537ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб