Тимочка КрајинаЗајечарНови пројекат Техничке школе у Зајечару – Diversity In STEAM (Steamdive)

Нови пројекат Техничке школе у Зајечару – Diversity In STEAM (Steamdive)

Медицинска школа / Техничка школа Зајечар

Техничка школа у Зајечару реализује нови пројекат „Diversity In STEAM (Steamdive)” који обухвата иновативне образовне алате за промовисање инклузије и различитости у школама.

Иновативни дигитални алати који промовишу инклузију и различитост у школама су основа пројекта „Diversity In STEAM (Steamdive)” који финансира „Еразмус+”, а који је почео 30. децембра 2022. и имао је уводни састанак 9-10. фебруара 2023.

„Steamdive” је пионирски пројекат који ће кроз осмишљене радионице, користећи методу учења кроз рад и дигиталне алате, подстаћи ученике да схвате суштину различитости и раде на социјалној инклузији.

Наставни материјал ће се развијати у оквиру STEAM образовног оквира са фокусом на инклузију и различитост, како би се постигао најбољи могући резултат за крајње кориснике, ученике. Наставници ће креирати наставни план и програм и активности за радионице, допуњене научним подацима, ликовно-уметничком методиком и дигиталним алатима. Сами ИКТ алати ће се такође заснивати на истим образовним смерницама тако да ученици уче и схвате и разумеју различитост и инклузију као кроз игру.

Пројекат је у својој основи осмишљен као предлог за иновативну методу у школском образовању за креативност и социјалну инклузију уз коришћење технологије, науке и уметности. Комбинује различите наставне методе, као што су STEAM образовни оквир, метода учења кроз рад и подучавање кроз уметност у циљу оснаживања различитости. Такође користи најсавременију технологију (као што је вештачка интелигенција за 3D представљање лица и фотореалистична синтеза видео записа лица) у комбинацији са науком и математиком. Иновативне карактеристике овог пројекта се заснивају на јединственој комбинацији науке, креативности, уметности, дигитализације и друштвене свести, практичних уметничких радионица и крајњих резултата пројекта који повезују технологију, уметност и знање на јединствен и оригиналан начин.

У пројекту „Steamdive” резултати су комбиновани, што доводи до интегрисане апликације која употпуњује визију повезане, отворене и технолошки опремљене Европе и директно се повезује са приоритетима „Еразмус+ програма”. Према Стратегији ЕУ за младе 2019-2027, дискриминација на основу пола и даље погађа многе младе људе, посебно младе жене. Треба осигурати једнаке могућности и приступ правима за младе људе свих полова, укључујући небинарне и ЛГБТ+ младе људе. Стратегија препознаје да образовање остаје кључ за активно грађанство, инклузивно друштво и запошљавање и стога треба више да се фокусира на преносиве вештине, учење усмерено на ученика и неформално образовање. Данас је питање борбе против дискриминације кроз прихватање различитости кључно за развој и модеран образовни систем, али и за друштво отвореног ума.

Овај пројекат координира Фондација за истраживање и технологију – Hellas (FORTH), Грчка. Конзорцијум пројекта укључује седам организација из пет различитих земаља: ErasmusLearn Center Olokliriosi и 11. општа гимназија из Хераклиона из Грчке, Техничка школа Зајечар из Србије, Danmar Computers из Пољске, Фондацију за образовање и помоћ Mucur Saglik из Турске и Agrupamento de Escolas de Atouguia da Baleia из Португалије.

„Еразмус+” има за циљ да повећа квалитет и релевантност квалификација и вештина. Углавном се ради о финансирању људи за студирање, обуку, рад или волонтирање у иностранству. Такође обезбеђује финансирање партнерстава између образовних институција, омладинских организација, предузећа, локалних и регионалних власти и невладиних организација, као и подршку реформама у државама чланицама за модернизацију образовања и обуке и промовисање иновација, предузетништва и запошљивости.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,833ПратилацаЛајкуј
4,567ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб