ВестиНови malware брзо празни батерију, успорава телефоне и троши интернет

Нови malware брзо празни батерију, успорава телефоне и троши интернет

Malware — Text
Фото: Shutterstock, илустрација

Безбедносни стручњаци упозоравају на нови malware назван DrainerBot који се појавио на паметним телефонима које покреће Андроид, а проширио се путем апликација доступних у Google-овом Play Store-у. Иако су те апликације попут Perfecta365, Draw Clash of Clans и других сада уклоњене из Google-ове продавнице апликацијама, оне су преузете више од 10 милиона пута тако да је број заражених телефона јако велики.

Kако то често бива, корисници нису нити свесни да је њихов телефон заражен malware-om, али могу приметити да нешто није у реду — прво, батерија се јако брзо троши и телефон се може успорити, а друго је да им malware троши data саобраћај па током месец дана може потрошити више од 10 GB саобраћаја, што зависно од тарифе која се користи, може да буде јако скупо.

До велике потрошње батерије и data саобраћаја долази јер DrainerBotна телефону „врте” огласе које власници тог телефона не виде, а заражене апликације пријављују оглашивачкој мрежи да су се ти огласи појавили на легитимним страницама, али они се приказују на лажним, односно преварантским страницама. Eric Roza, старији потпредседник Oracle Dana Clouda чији су истраживачи пронашли malware, рекао је за медије како је реч о једној од првих великих превара са огласима које узрокују директну финансијску штету за кориснике.

Roza каже да трошкови за кориснике, због велике потрошње data саобраћаја, могу износити стотине долара. Најавио је како ће Oracle сарађивати са бројним компанијама са тржишта дигиталног оглашавања како би пронашли и спречили сличне преваре.

Спорне апликације, тврде у Oracle-у, дистрибуирала је холандска компанија Tapcore која иначе девелоперима помаже у проналажењу инсталираних пиратских верзија њихових апликација и онда корисницима који користе пиратске апликације приказује огласе. Из Tapcore-а тврде да су изненађени с овим оптужбама, негирају повезаност са ширењем malware-а и лажним огласима те су покренули интерну истрагу како би утврдили да ли је такав код дистрибуиран путем њихове мреже, а без њиховог знања.

 

Извор: itvesti.info

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,537ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб