Ево симптома који често промакну људима који имају дијабетес, што одлаже постављање дијагнозе и почетак лечења.
Већина одраслих особа којима је постављена дијагноза дијабетеса ће вам рећи да дуго нису имали никакве нарочите симптоме, а и код оних код којих су се одређени симптоми јављали, често су тако суптилни да их је лако превидети, или приписати неком другом узроку.
„Најчешћи симптоми су честа потреба за мокрењем, осећај да сте стално жедни и замућен вид”, каже др Kара Пенсабене. „Други симптоми укључују осећај тњења у шакама и стопалима, губитак тежине иако особа није променила ништа у животним навикама, појачан умор, и честе вагиналне гљивичне инфекције код жена”.
Ево који симптоми дијабетеса се лако превиде, јер их приписујемо неким другим узроцима:
Сваки час вам се пишки
Појачан нагон за мокрењем један је од првих симптома који указују да вам је ниво шећера у крви ван контроле. Kад имате сувише глукозе (шећера) у крвотоку, бубрези појачано раде да би се организам тог вишка ослободио кроз урин. Резултат тога је да пишките много чешће него обично, врло често и усред ноћи. Пошто губите много течности, вероватно ћете бити и јако жедни, а уста ће вам бити сува.
Стално сте жедни
Kад пишките сваки час, избацујете више течности него обично, па брже дехидрирате. Због тога као да сте жедни све време, и колико год воде да попијете имате утисак да су вам уста сува. А пошто пијете више воде, пишкићете чешће и тако у круг.
Исцрпљени сте
Умор је уобичајена пропратна појава дехидрације. Ако пишките чешће и жеднији сте него обично, вероватно ћете приметити у неком тренутку и да сте уморни и да немате снаге. Можете се осећати исцрпљено већ ујутру, непосредно након буђења, иако идете на спавање и будите се у исто време кад и увек.
Ствар је у томе што се особе које имају дијабетес најчешће у току ноћи буде по неколико пута, устајући да оду до тоалета. Због тога им је сан испрекидан, спавају лошије и краће него што су навикли.
Вид вам је мутнији
Најчешће промене код нелеченог дијабетеса јављају се на крвним судовима мрежњаче ока и на очном сочиву.
Поремећај вида који се најчешће развија код дијабетичара је дијабетична ретинопатија, до које долази кад због повишене концентрације глукозе у крви дође до оштећења малих крвних судова у мрежњачи ока (ретини).
Ако до тога дође, вид ће вам бити мутнији него обично, чак и ако носите наочаре или сочива која и иначе носите.
Kрваре вам десни
Иста бактерија која обожава шећер која успорава зарастање посекотина и рана може да прави хаос и на деснима. Ако имате повишен шећер у крви, десни могу бити упаљене, отечене и осетљиве, тако да крваре кад перете зубе или кориситите конац за зубе.
Под нормалним околностима, организам се сам бори против бактерија које могу да изазову инфекцију десни и усне дупље, али повишен ниво шећера у крви чини уста много пријатнијом средином за бактерије, и умањује способност организма да те бактерије држи под контролом.
Имате чудне „флеке” на кожи
Превисок ниво шећера у крви оштећује мале крвне судове, укључујући и оне који се налазе непосредно под кожом. Та оштећења могу се манифестовати као сјајне или загасите црвенкасте или браонкасте мрље на површини коже, нарочито на потколеницама и листовима. Ове промене на кожи могу да сврбе, али и да боле понекад.
Може се десити и да приметите тамније, баршунасте промене на превојима коже, најчешће под пазухом, на препонама или на врату. Повишен ниво шећера у крви понекад може да изазове бржи раст ћелија коже него што је уобичајено, нове ћелије имају више пигмента што изазива пребојеност тих површима. Ове промене најчешће не боле, али могу да сврбе или да имају непријатан мирис, преноси портал Prevention.
Ако сте необично жедни или пишките чешће с времена на време, или ако сте уморнији него обично дан, два, то највероватније није ништа озбиљно. Али, ако приметите неки од ових симптома и ако то потраје данима или недељама, време је да проверите ниво шећера у крви. Понекад, за враћање у нормалу биће довољне мале промене животног стила, нешто здравија исхрана… Понекад су неопходни лекови. Али, шта год да је у питању, све док сте под медицинским надзором, нема разлога за панику. Ако сумњате да имате повишен шећер у крви — идите код лекара.
Извор: mondo.rs