Градоначелник Бора Александар Миликић са сарадницима обишао је пчелињак Бранислава Крстића у насељу Малазија.
Пчеларство као једна од најстаријих привредних грана, последњих година на територији града Бора, бележи пораст. Убрзани развој пчеларства подстакле су и субвенције као помоћ пољопривредним произвођачима за куповину нових машина или унапређење пољопривредне производње. Ове године, из локалног буџета у Бору издвојено је 45 милиона динара као помоћ пољопривредним произвођачима.
Градоначелник града Бора Александар Миликић са сарадницима данас је обишао пчелињак Бранислава Крстића у насељу Малазија који је својим радом, енергијом и залагањем за кратко време формирао 58 друштава. Иако се бави пчеларством тек неколико година, захваљујући субвенцијама града ове године купио је центрифугу и опрему за нова пчелиња друштва. У своју пољопривредну производњу уложио је 110 хиљада динара, од чега је имао повраћај новца од 60 одсто. Крстић истиче да му је помоћ изузетно важна како би могао да напредује и сам развија свој пчелињак.
„Пчелари су ове године искористили субвенције кроз два програма мера и то за куповину опреме и за мере контроле болести и прихране пчела. Наредне године биће омогућене субвенције за куповину приколица и транспортних возила за пчелиња друштва, а кроз сарадњу са научним институтима за 30 пчелара биће организована обука за производњу и анализу меда, као и садњу двонаменских биљака које се могу користити и у сточној исхрани и за пашу пчела. Једна од мера биће и едукација пчелара у сарадњи са Пољопривредним факултетом, како би поспешили и максимизирали своје пчелињаке”, истакао је Ненад Крачуновић, члан Градског већа.
Наредне године буџет за пољопривреду износиће 46 милиона динара, а само за пчеларство биће издвојено 6 милиона динара кроз програм нових мера.