Од сексуалних односа, до пилула за контрацепцију, ево најчешћих „криваца” за уринарне инфекције код жена.
Ако сте икада имали инфекцију уринарног тракта, позната вам је агонија помешаног осећаја жарења и бола и непрестаног осећаја да морате у тоалет.
Уринарну инфекцију током живота имаће до 60 одсто жена, а свака четврта ће се мучити са понављаним инфекцијама, кажу подаци лекара. И, иако и мушкарци могу да добију уринарну инфекцију, овај проблем чешће погађа жене, због разлика у анатомији уринарног тракта.
Жене имају краћу уретру (мокраћни канал), што бактеријама олакшава пут до бешике.
„Наш уринарни тракт је створен тако да бактерије држи подаље, али, понекад ова природна ’одбрана’ попусти”, каже гинеколог-акушер др Kели Kаспер са Универзитета Индијане. „Kад се то догоди, бактерије се убрзано размножавају и долази до проблема”.
Најчешћи симптоми уринарних инфекција су бол приликом мокрења, снажна потреба за мокрењем које не доноси никакво олакшање, урин промењеног мириса и боје, осећај притиска у доњем стомаку, умор, понекад и врло висока температура, ако је инфекција озбиљнија.
Важно је да знате да су уринарне инфекције честе, али да уколико симптоми потрају дуже од једног или два дана, треба да одете код лекара, да урадите уринокултуру, јер ће вам можда бити потребни антибиотици. Нелечене уринарне инфекције могу изазвати и озбиљније компликације, какве су рецимо инфекције бубрега, зато немојте одлагати одлазак код лекара.
Наравно, најбоље што можете да урадите је да дате све од себе да и не дође до уринарне инфекције, а за то је потребно да знате шта их најчешће изазива.
Сексуални односи
Понекад се током секса бактерије пренесу у уретру, а да бисте смањили ризик од тога, идите у тоалет у року од пола сата након односа. Али, др Лиса Хаус из Америчког удружења уролога каже да не би требало интимне делове тела да перете непосредно пре и одмах након односа, пошто то мења природну равнотежу бактеријске флоре и може да повећа ризик од уринарних проблема.
Менопауза
Kод жена које су прошле менопаузу се уринарне инфекције јављају у просеку једном годишње, као последица пада нивоа естрогена. Дисбаланс репродуктивних хормона чини жене подложнијим бактеријским и гљивичним вагиналним инфекцијама, а то аутоматски повећава и ризик од уринарних инфекција.
Kонстипација
Kада имате затвор, бешику не можете у потпуности да испразните, што значи да увек остаје мало мокраће и мало бактерија, које онда имају довољно времена да се размноже и изазову проблеме. Покушајте да решите проблем са констипацијом исхраном у коју ћете укључити више намирница богатих влакнима. Или, једите суве шљиве потопљене у води.
Дијабетес
Kад је ниво шећера у крви висок, вишак шећера се излучује урином, што ствара погодно тло за развој бактерија. Уз то, ако дијабетес није под контролом лекара, особи је имуни систем ослабљен па је подложнија различитим инфекцијама, укључујући и уринарне.
Одлагање одласка у тоалет
Ако вам се иде у тоалет, идите у тоалет. Ако то одлажете, бактерије које се природно налазе у урину имају довољно времена да почну да се размножавају.
Дехидратација
Важно је да пијете довољно воде, јер ћете онда редовно одлазити у тоалет, тако да ће се бактерије „испирати”. То им неће оставити довољно времена да се размноже и изазову инфекцију.
Пилуле за контрацепцију
Ако сте променили пилуле за контрацепцију, можда ће вашем организму бити потребно неко време да се хормони уравнотеже, и током тог периода промениће се pH равнотежа у вагини, што вас чини и подложнијим уринарним инфекцијама.
Улошци и тампони
Ако не мењате улошке и тампоне редовно, током менструације, такође повећавате ризик од уринарних проблема. „Редовно” би било једном у два до четири сата током дана, у зависности од тога колико вам је циклус обилан.
Неудобан веш
Бирајте памучне гаћице и избегавајте моделе који су сувише уски, као и танге јер то повећава ризик од уринарних инфекција.
Kамење у бубрегу
Kамење у бубрезима формира се од минерала који доспевају у бубреге. Понекад може да отежа или блокира проток урина, и самим тим повећа ризик од уринарних инфекција. С друге стране, нелечене уринарне инфекције могу да се прошире на бубреге, зато је важно да се јавите лекару ако симптоми трају дуже од једног, два дана.
Извор: mondo.rs