У Министарству рударства и енергетике у Београду одржан је састанак са представницима града Бора и компаније „ZiJin Mining Group”.
Том приликом, министарка Зорана Михајловић, након састанка са градоначелником Бора Александром Миликићем и извршним директором корпорације „ZiJin Mining Group” Зоу Лајчангом, истакла да рударство у Србији може да се развија само као одрживо рударство, у којем се поштују највиши стандарди заштите животне средине.
„’ZiJin’ је једна од најважнијих стратешких компанија у Србији, која је до сада инвестирала више стотина милиона евра, а оно што је посебно значајно јесу улагања у заштиту животне средине. Веома сам задовољна што ће у јулу бити завршена модернизација топионице, људи у Бору одлично знају шта то значи. То значи поштовање ЕУ стандарда у заштити животне средине, то значи чистији ваздух, чистије реке, то је нешто на чему радимо све време. Сарадња са компанијом ’ZiJinом’ се најбоље види кроз први зелени рудник ’Чукару Пеки’, који смо заједно са председником Вучићем отворили у октобру. Овај рудник је важан јер ће Србија развојем овог рудника постати други највећи произвођач бакра у Европи и један од највећих произвођача злата – две критичне минералне сировине у свету данас без којих нема зелене агенде, нема соларних електрана, нема ветроелектрана, нема ни развоја одбране, саобраћаја. Србија је једна од ретких земаља која је богата управо тим критичним минералним сировинама”, рекла је Михајловић.
На састанку је било је речи и о инвестицијама ове компаније у Србији.
„Било је речи о следећим кључним темама: да рударске активности морају бити праћене бригом о заштити животне средине и локалној заједници и да је потребно додатно интензивирати динамику израде Плана посебне намене који дефинише оквире рударења на територији Бора, у чијој ће изради учествовати мештани свих села на којима се врше рударске активности, а који ће бити основ за даљи развој рударења на нашим просторима. Сложили смо се да је заштита животне средине од кључног значаја када говоримо о рударским активностима, као и да је неопходно укључивање свих субјеката у решавање изазова који су пред нама. Такође, модернизација топионице биће завршена у јулу месецу, а то ће свакако допринети чистијем ваздуху, чистијим рекама, унапређењу свих оних области на којима се непрекидно ради од доласка стратешког партнера. Нове инвестиције компаније засигурно ће утицати на даљи развој града, али и на привредни раст Србије. Пословање компаније ће се наставити у складу са највишим еколошким стандардима, док ће се активно радити на развоју локалне заједнице и повећању броја запослених. Такође, договорено је и да ће се Радна група за решавање питања села Кривељ одржати наредног уторка, а на састанку ће бити разматрани даљи планови који се тичу самог села, као и утицај рударења на остала борска села”, поручио је градоначелник Бора Александар Миликић.