Потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић разговарала је у Зајечару са грађанима о њиховим проблемима и предлозима из различитих области. Министарка Михајловић навела је да је овог пута разговоре обавила са 21 грађанином Зајечара, а било је питања из енергетике, локалне инфраструктуре, као и других проблема.
На састанку у Зајечару оцењено је да не може даље да се настави са развојем, уколико сви заједно не учине све на плану развоја инфраструктуре.
Састанку у Градској управи присуствовали су сви чланови кабинета министарке Михајловић, градоначелник Зајечара Бошко Ничић са сарадницима, представници ЕПС-а, ЕМС-а, Србијагаса, РГЗ-а, као и начелник Зајечарског управног округа Владан Пауновић.
Ова пракса је показала да грађани долазе лакше до решења проблема са којима су се суочавали годинама, а Зајечар је трећи град после Врања и Ужица, који је министарка Михајловић посетила.
„Ову праксу смо започели још 2013. године, прекинули је у периоду док сам водила Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, јер сам тада са грађанима разговарала и на коридорима. Пријем грађана је важан јер постоје проблеми које људи не могу или не знају како да реше кроз институције. Ту смо да прво чујемо проблем и да се потрудимо да нађемо реално решење”, поручила је министарка Михајловић.
Како је навела, у Зајечару и даље постоји проблем са снабдевањем електричном енергијом неких делова града, што ће бити приоритет у решавању проблема у наредном периоду.
„Новца има и када од Града Зајечара будемо добили податке о томе где све тих проблема има, одредићемо приоритете. Морамо да обезбедимо људима у нашим рудницима да могу да раде, да видимо који од њих могу да раде, а Вршка Чука је једна од њих, а они који не могу морају да буду угашени”, изјавила је потредседница Владе Србије.
Градоначелник Зајечара Бошко Ничић рекао је да ће се радити на решавању проблема грађана.
„Србија све боље стоји економски, а у Зајечару ћемо решавати најпре питање запошљавања и социјалне проблеме, а затим и проблеме инфраструктуре. Министарки смо показали бројне пројекте на којима радимо или ћемо радити наредних месеци. Постоје пројекти у вредности од 150 милиона евра и то довољно говори о томе колико ова Влада брине о Зајечару. Имали смо прилике да разговарамо о проблемима са инфраструктуром, канализацијом, многи грађани су дошли са социјалним проблемима. Зајечар је у много бољој ситуацији него раније, а радимо, заједно са председником Србије Александром Вучићем и Владом, на смањењу незапослености и побољшању инфраструктуре”, казао је Ничић.
Владан Пауновић начелник Зајечарског управног округа је рекао да је убеђен да ће добар део проблема које су изнели грађани бити решен у најскорије време.
„Добра пракса обиласка управних округа и локалних самоуправа настављена је данас. Задовољство ми је што је министарка Михајловић одлучила да посети Зајечар. Овај састанак који смо одржали, био је плодоносан. Убеђен сам да ће већина проблема бити решена”, нагласио је Пауновић.
Министарка Зорана Михајловић осврнула се и на зелену агенду.
„Зелена агенда је један процес који не може да се деси преко ноћи, то је питање енергетске и еколошке стабилности, овог пута заједно. У неким деценијама испред нас Србија ће полако да се повлачи из производње електричне енергије из угља, али ће у исто време да почне да гради и улаже у нове капацитете који се односе на обновљиви извор енергије. Ако само причамо о хидроелектранама, нови план у енергетици и рударству ‘тежак’ је 17 милијарди евра, од тога преко 5 милијарди је у новим електранама које треба да се граде. Ту су и обновљиви извори енергије, соларне електране, електране на био гас, све оно што овде може да се прави. На овом простору, о коме сам данас доста чула, у овом делу Србије, постоји потенцијална могућност за изградњу соларне електране на неких 1.700 хектара. Постоје потенцијали који омогућавају нова радна места, здраву животну средину”, изјавила је Михајловић.
Михајловић је поручила да су у будућем периоду у плану субвенције и јавни позиви, који се пре свега односе на соларне панеле и замену столарије. Такође, она је одговорила грађанима на питање шта ће бити са пругом Зајечар–Ниш, а како је нагласила ти радови би морали да буду готови у септембру. Михајловићева је додала да ће се састати са министром саобраћаја и да виде да та пруга буде завршена што пре.
Између осталог, министарка Михајловић осврнула се и на пресељење мештана Кривеља код Бора. Михајловићева је додала су стратешки партнери хтели да иселе само пола села, али ће морати да се исели цело село, а следеће недеље на Влади ће бити формирана радна група, која ће заједно са мештанима и стратешким партнером, у наредних месец дана да направи план како би се на јесен кренуло са тим процесом.
Зајечар је трећи град за последњих месец и по дана у коме је министарка разговарала с грађанима, након Врања и Ужица. Наредне недеље министарка ће посетити Ваљево, Крагујевац и Краљево.
Пријем грађана организован је у малој сали Скупштине града Зајечара. Марко Митровић, из компаније „Tis green energy” с министарком Михајловић је разговарао у вези соларне електране.
„Планирамо изградњу соларне електране у Грљану уколико добијемо потребне услове од државе и локалне самоуправе. Електрана је капацитета 500 киловата, али би касније проширили те капацитете”, рекао је Митровић.