Тимочка КрајинаЗајечарМатична библиотека „Светозар Марковић” Зајечар добила средства за реализацију пројекта „Дигитални отисак...

Матична библиотека „Светозар Марковић” Зајечар добила средства за реализацију пројекта „Дигитални отисак у функцији заштите”

Матична библиотека „Светозар Марковић” Зајечар

На овогодишњем конкурсу Министарства културе и информисања, на конкурсу за финансирање из области дигитализације културног наслеђа и савременог стваралаштва у Републици Србији у 2022. години, Матична библиотека „Светозар Марковић” Зајечар је добила средства за реализацију пројекта „Дигитални отисак у функцији заштите” у вредности од 900.000 динара.

Средства су намењена за набавку опреме за дигитализацију културног наслеђа на нашим просторима.

„Циљ пројекта је набавка скенера А3+ формата, уређаја који би нам омогућио дигитализацију грађе већег формата чиме би она била доступна истраживачима, публицистима, свештеним лицима и широј јавности. Овим уређајем дигитализовала би се грађа која прелази габарите А3 формата. Таква грађа постоји у Матичној библиотеци ’Светозар Марковић’ у Зајечару, Епархији тимочкој, Народној библиотеци ’Његош’ у Књажевцу, Народној библиотеци ’Стеван Сремац’ у Сокобањи и Народном музеју ’Зајечар’ у Зајечару. Набавком и куповином скенера формата А3+, исти би био на располагању институцији и установама културе. Грађа која би била обухваћена овим процесом чине више стотина старих црквених књига, десетине наслова серијских публикација, више хиљада бројева серијских публикација, старе новине, локалне новине, раднички листови, плакати, картографска грађа. Грађа је локалног, регионалног али и националног значаја. Дигитализацијом био би сачуван оригинални отисак за будуће нараштаје”, истакао је Бобан Ђорђевић, директор Матичне библиотеке „Светозар Марковић“ Зајечар.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,537ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб